Udało mi się zapisać do nowego programu „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”. Zobacz, czego się spodziewać

Katarzyna Wąś-Zaniuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Właśnie wystartował program profilaktyczny „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”. Nowa inicjatywa Ministerstwa Zdrowia ma na celu zachęcenie Polaków do dbania o kondycję zdrowotną oraz wykonywania regularnych badań profilaktycznych, które pozwalają na wczesne wykrywanie chorób. Postanowiłam dołączyć do programu „Moje zdrowie” korzystając z Internetowego Konta Pacjenta. Zobacz, jak zrobiłam to krok po kroku.

Spis treści

W ramach programu „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej” można wykonać bezpłatne badania.
W ramach programu „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej” można wykonać bezpłatne badania.
Freepik

Jak zapisać się na bezpłatne badania w ramach programu „Moje zdrowie”?

Aby skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu profilaktycznego „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, należy na początku wypełnić ankietę. Można to zrobić samodzielnie przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub podczas wizyty u lekarza, pielęgniarki lub specjalisty ds. profilaktyki.

Ankieta znajduje się w zakładce Profilaktyka w Internetowym Koncie Pacjenta.
Ankieta znajduje się w zakładce Profilaktyka w Internetowym Koncie Pacjenta.

Ja zdecydowałam się wypełnić ankietę „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, przy użyciu Internetowego Konta Pacjenta. Zostałam poproszona o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące kilku kluczowych obszarów zdrowia.

Przed wykonaniem bezpłatnych badań należy wypełnić ankietę.
Przed wykonaniem bezpłatnych badań należy wypełnić ankietę.
W ankiecie znaleźć można pytania dotyczące wzrostu i wagi pacjenta.
W ankiecie znaleźć można pytania dotyczące wzrostu i wagi pacjenta.

W ankiecie natknęłam się na pytania dotyczące następujących obszarów:

  • Wywiad rodzinny – pytania o występowanie chorób sercowo-naczyniowych (udar, zawał) i nowotworów złośliwych u rodziców oraz rodzeństwa.

  • Styl życia i aktywność fizyczna – m.in. o codzienne nawyki żywieniowe, spożycie warzyw i owoców, poziom aktywności fizycznej w tygodniu.

  • Zachowania zdrowotne – pytania o spożywanie alkoholu, częstotliwość jego picia, palenie papierosów lub korzystanie z produktów nikotynowych oraz narażenie na dym tytoniowy w domu lub pracy.

  • Samopoczucie psychiczne – pytania o niepokój związany z obniżonym nastrojem, depresją czy poczuciem beznadziei, a także o utratę zainteresowania codziennymi czynnościami i odczuwanie mniejszej przyjemności z ich wykonywania.

Część pytań dotyczy zdrowia psychicznego.
Część pytań dotyczy zdrowia psychicznego.

Wypełniłam ankietę „Moje zdrowie” i co teraz?

Po wypełnieniu ankiety w programie „Moje Zdrowie” otrzymałam informację, że do swojej przychodni POZ powinnam zgłosić się nie wcześniej niż po tygodniu.

Ten czas jest potrzebny na analizę moich odpowiedzi i przygotowanie skierowań na badania. Po upływie tego okresu mogę skontaktować się z placówką, aby umówić się na bilans zdrowia.

Jakie badania można wykonać bezpłatnie w ramach programu „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”?

W ramach programu „Moje Zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej” pacjenci otrzymają skierowanie na:

Podstawowe badania diagnostyczne:

  • morfologia krwi

  • stężenie glukozy we krwi

  • poziom kreatyniny we krwi wraz z oszacowaną wartością eGFR

  • lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, cholesterol nie-HDL, triglicerydy)

  • hormon tyreotropowy (TSH)

  • badanie ogólne moczu

Rozszerzone badania diagnostyczne (zlecane w zależności od wieku i wyniku ankiety):

  • aminotransferaza alaninowa (ALAT)

  • aminotransferaza asparaginianowa (ASPAT)

  • gamma glutamylotranspeptydaza (GGTP)

  • PSA całkowity (u mężczyzn powyżej 50. roku życia)

  • anty-HCV

  • lipoproteina A (wykonywana raz w życiu między 20. a 40. rokiem życia)

W ramach programu „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej” osoby w wieku od 20 do 49 lat mogą skorzystać z badań nie częściej niż raz na 5 lat, natomiast osoby powyżej 49. roku życia – nie częściej niż co 3 lata.

Ekspert o programie „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”

Choć program „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej” oferuje szerszy zakres badań niż jego poprzednik „Profilaktyka 40+”, niektórzy eksperci podchodzą do niego z rezerwą. Dr Zbigniew J. Król z Zakładu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu nie spodziewa się, że program przyniesie pożądany efekt. Skąd u specjalisty takie wątpliwości?

– Zdrowi dorośli w wieku 20-45 lat rzadko odwiedzają lekarzy, a jeszcze rzadziej poddają się badaniom, jeśli nic im nie dolega. Mamy na to liczne dowody w postaci podsumowań rezultatów programów profilaktycznych, adresowanych do młodych ludzi na całym świecie, a realizowanych w placówkach zdrowotnych. Takie programy po prostu nie przynoszą efektów. W przypadku tej grupy znacznie większy sens ma organizowanie badań przesiewowych w miejscach, w których ci ludzie bywają. Młody człowiek nie przyjdzie do przychodni, ale można go nakłonić do badania na uczelni czy przy okazji koncertu. W wielu krajach tak to działa i jest skuteczne – wskazuje dr Zbigniew J. Król.

Ekspert z Zakładu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu dodaje, że skuteczna profilaktyka zdrowotna nie może opierać się wyłącznie na badaniach diagnostycznych czy okazjonalnej edukacji zdrowotnej. Podkreśla, że potrzebne są zintegrowane działania, w których różne elementy systemu – profilaktyka, edukacja, organizacja opieki zdrowotnej – wzajemnie się uzupełniają.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl