Druga transza pomocy unijnej za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. Wielomilionowe wsparcie dla rolników. Ile trafi do Polski?

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
KE zapowiada kolejne wsparcie dla rolników w związku z importem ukraińskiego zboża.
KE zapowiada kolejne wsparcie dla rolników w związku z importem ukraińskiego zboża. Lukasz Zarzycki / Echo Dnia
Komisja Europejska niebawem przekaże drugą transzę pomocy dla rolników za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. Wsparcie otrzyma pięć państw członkowskich w tym Polska. Jaka kwota trafi do nas? Możliwe, że będzie to ponad połowa całej kwoty.

Wsparcie finansowe dla rolników

5 kwietnia KE opublikowała rozporządzenie, w ramach którego trzem państwom: Polsce, Bułgarii i Rumunii przyznano pomoc w wysokości 56,3 mln euro za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. Polska otrzymała z tej kwoty 29,5 mln euro.

Obecnie KE pracuje nad drugą transzą wsparcia, z której połowa lub większość kwoty mogą trafić do Polski.

"Na tym etapie jest mowa o 75 mln euro do podziału między prawdopodobnie pięć państw członkowskich: Polskę, Bułgarię, Rumunię, Słowację i Węgry. Polska otrzyma prawdopodobnie 50-60 proc. tej kwoty. Propozycje będą znane pod koniec przyszłego tygodnia" – przekazało PAP wysokie źródło unijne.

PAP zapytała o tę sprawę Stałego Przedstawiciela Polski przy UE Andrzeja Sadosia.

"Polska oczekuje konkretów w odpowiedzi na swoje postulaty i innych państw. Komisja Europejska ma rezerwę rolną, której wysokość wynosi 450 mln euro. W tym roku do wydania pozostało 350 mln euro, a to bardzo duża suma. Oczekujemy działania ze strony Komisji Europejskiej" – powiedział PAP Sadoś.

Wspólny list premierów do KE

Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji - Mateusz Morawiecki, Viktor Orban, Nicolae Ciuca, Rumen Radew i Eduard Heger - w liście napisanym w zeszłym tygodniu do przewodniczącej KE - Ursuli von der Leyen - domagali się interwencji w sprawie napływu ukraińskiego zboża do UE. Inicjatywa wyszła od szefa polskiego rządu.

Liderzy państw podkreślali, że "agresja Rosji na Ukrainę spowodowała nie tylko ogromny wzrost kosztów produkcji w sektorze rolnym i wzrost ryzyka biznesowego, ale także problemy na rolniczych rynkach unijnych".

"Wspomniane trudności nie dotyczą jednak całego rynku europejskiego" - zaznaczono.

"Najpoważniejsze problemy występują w krajach graniczących z Ukrainą lub położonych w jej bliskim sąsiedztwie. Problemy te związane są ze znacznym wzrostem dostaw produktów ukraińskich na rynki państw członkowskich UE, zwłaszcza graniczących z Ukrainą lub znajdujących się w jej pobliżu" - zwrócili uwagę premierzy. "W szczególności doszło do bezprecedensowego wzrostu importu zbóż, nasion oleistych, jaj, drobiu, cukru, soku jabłkowego, jagód, jabłek, mąki, miodu i makaronu" - dodano.

Politycy pisali także, że pojawiły się trudności w zagospodarowaniu nadwyżek zbóż znajdujących się w magazynach, co spowodowało destabilizację rynku zbóż, roślin przemysłowych i oleistych, zwłaszcza pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, oraz nałożenie dodatkowych kosztów na producentów rolnych.

"Biorąc pod uwagę skalę powyższych zjawisk, konieczne jest znaczne zwiększenie ilości środków finansowych przeznaczonych na działania wspierające UE. Potrzebne są dodatkowe fundusze, ponieważ środki z Wspólnej Polityki Rolnej i budżetów krajowych są niewystarczające" - podkreślili liderzy.

"Wzywamy Komisję do przeanalizowania możliwości zakupu nadwyżek zboża od sąsiednich państw członkowskich na cele humanitarne" - zaapelowali premierzy. Wezwali również do finansowego wsparcia rozwoju infrastruktury transportowej, w tym portów nad Morzem Czarnym i Dunajem, by usprawnić obieg stale rosnącego strumienia towarów z Ukrainy do UE oraz umożliwić jego płynne przekazywanie do państw trzecich.

Komisja Europejska poinformowała w kwietniu, że pakiet pomocowy w wysokości 56 mln euro na rzecz wsparcia rolników w krajach frontowych, którzy muszą mierzyć się z konsekwencjami pojawienia się na unijnym rynku dużej ilości towarów rolno-spożywczych z Ukrainy, został zaaprobowany przez wszystkie państwa członkowskie i środki mogą być uruchomione.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adgxfg
Przechowywane zboże musi być suche - zero wilgoci, Najlepiej będzie je ogrzewać w specjalnych "windach".

Powietrze z zewnątrz przejdzie przez pompę ciepła- będzie schłodzone i wstępnie osuszone - temperatura rosy.

Szczelnymi rurami osuszone powietrze zimne przejdzie do komory w której będą duże kamienie ogrzewane z zewnątrz palnikiem gaozwym. Ogrzane powietrze musi przechodzić nad pierwszym najsuchszym pojemnikiem ze zbożem. Po 6 godzinach pojemnik do zapakowania, a drugi nad nim w dół, a najmokrzejsze zboże na górę windy.
A
Adgxfg
Ps3. Aby przygotować się na czas głodu, powinniśmy przechowywać w szczelnych pomieszczeniach zassane w odsysanych bagach zboże i papier - ale ekologiczny, bez chlorowania. Jak będzie głód i ciemność, zboże wysieje się na podłożu na śląsku w kopalniach ( ciepło ) i będzie naświetlane ledami. A papier posluży jako jedzenie dla krów - mleko.
A
Adgxfg
Zagraża nam min. Bennu, ale dopiero za 150 lat , według obliczeń, Wiadomo, że w kosmosie nie ma nic na pewno, a takie okruchy mogą nieznacznie zmienić orbitę, co ma kolosalne znaczenie dla prawdopodobieństwa ipaktu.
A
Adgxfg
Robinson cruzoe znalazł w kieszeni kilka ziaren zboża. I przechowywał je jak onajwiększy skarb. Powinniśmy zrobić w Polsce w górach - najlepiej pod Rysami kilometrowej długości odwiert, tak aby był ponad poziomem morza. Jek Piepdyknie w nas wielka asteroida i ocaleje kilku ludzi, to wtedy będzie można sięgnąć po te cenne jak złoto ziarna.

Każdy Polak powinien mieć w komputerze współdzielony program do przeszukiwania bliskiej orbity asteoroidy o wielkości ponad 300 metrów. Aby sięprzygotować na katastrofę.
i
iii
8 kwietnia, 11:04, iii:

Cena zboża w Polsce i tak zależy od cen na zachodnich giełdach.Przynajmniej tak tłumaczyli piekarze Jakie ma znaczenie cena zboża w Polsce

Cena chleba

i
iii
Cena zboża w Polsce i tak zależy od cen na zachodnich giełdach.Przynajmniej tak tłumaczyli piekarze Jakie ma znaczenie cena zboża w Polsce
H
Hugo
8 kwietnia, 08:46, Wacek:

Jeszcze jednej transzy nie było.

Pewnie zakupili za to jajka i majonezy na święta.

W
Wacek
Jeszcze jednej transzy nie było.
W
Wujek Dobra Rada
8 kwietnia, 7:57, Roman:

Daj głupim namiastkę władzy a będzie zamiast jedzenia kanibalizm

Głupotę można jeszcze wytłumaczyć.

Perfidię już nie.

R
Roman
A prawda którą piszą czytelnicy rani właściciela tego portalu w dzisiejszych czasach prawda jest niewygodna
Wróć na i.pl Portal i.pl