Drugie dno zmiany unijnych traktatów?
Europoseł PiS w Polskim Radiu 24 wskazał tu na kwestię zadłużenia UE, zaciągniętego na wsparcie krajów członkowskich w ramach KPO. Ocenił, że coraz większym problemem są rosnące odsetki od zadłużenia zaciągniętego przez Wspólnotę za zgodą państw członkowskich. Przypomniał, że te długi solidarnie obciążają wszystkich członków UE, uczestniczących w KPO.
Za groźne dla UE Bogdan Rzońca uznał też propozycje dotyczące budowy europejskiej Unii Obronnej, której stworzenie mogłoby doprowadzić do „wypchnięcia Stanów Zjednoczonych z Europy”.
Parlament Europejski za zmianą traktatów
Parlament Europejski w przyjętej w środę w Strasburgu rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów unijnych. W głosowaniu 291 europosłów było „za”, 274 – „przeciw”, a 44 wstrzymało się od głosu.
Sprawozdanie – zgodnie z zapowiedziami prezydencji hiszpańskiej – ma trafić 12 grudnia pod obrady Rady ministrów ds. europejskich. Według prezydencji hiszpańskiej jest wystarczającą większość, żeby przekazać to dalej Radzie Europejskiej, która zwykłą większością głosów może zwołać konwent.
W skład konwentu wchodzą przedstawiciele państw członkowskich i instytucji unijnych. Jego zadaniem jest praca nad traktatem, który następnie przekazuje Radzie Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej zwołuje Konferencję Międzyrządową, po czym uzgodniony Traktat trafia do ratyfikacji przez państwa członkowskie.
Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.
Polskie Radio 24, PAP
rs
