Dwie twarze Jacka Kurskiego. TVP, mimo topornej propagandy, jest sprawnie zarządzana

Tomasz Paluch
Kierowana przez prezesa Jacka Kurskiego Telewizja Publiczna ma dwie strony medalu. Na bardziej widocznym awersie znajduje się prorządowa propaganda lejąca się z programów informacyjnych. Mniej widoczny rewers zawiera menedżerskie osiągnięcia prezesa. Obydwie strony wydają się sprzeczne ze sobą.

Dokuczyć opozycji
Oglądając programy informacyjne TVP trudno nie popaść w zdumienie, że firmuje je swoim nazwiskiem Jacek Kurski, autor znanego dokumentu „Nocna zmiana”, który może się w swej wymowie podobać lub nie, lecz który został zrealizowany z tzw. nerwem. Programy informacyjne i publicystyczne obecnej Telewizji Polskiej nader dalekie są od cienia finezji, a w dodatku nie wolne od wpadek. Najsłynniejszą był materiał o protestujących lekarzach rezydentach, tak nierzetelny, że szef TVP Info Samuel Pereira przeprosił lekarzy, a autor materiału musiał pożegnać się z pracą.
Chęć dokuczenia opozycji przez dziennikarzy TVP zatrąca czasem absurdem. Grzegorz Schetyna na portalu społecznościowym zamieścił zdjęcie o składaniu przez niego i innych działaczy PO wieńców z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nad zdjęciem zamieścił napis: „1 września to historyczna data dla nas wszystkich. Jesteśmy tam, gdzie możemy uczcić pamięć ofiar, bohaterstwo żołnierzy i ludności cywilnej. Jesteśmy tam, gdzie Polacy wykazali się wielką odwagą i poświęceniem. Chwała bohaterom!”. TVP Info pokazało wpis i zilustrowało go tzw. paskiem: „Politycy Platformy milczą o winnych wybuchu II wojny światowej”. Relację z przedwyborczej konwencji Koalicji Obywatelskiej z przemawiającym Schetyną zilustrowano paskiem: „PiS: Koalicja Europejska to wielkie oszustwo”. Inną relację ze spotkania liderów Koalicji Europejskiej okraszono podpisem: „To jest zjednoczona postkomuna”.
Centrum jest zbulwersowane
Bulwersują też zachowania i pomysły niektórych dziennikarzy TVP. Np. głośnym echem odbiło się zachowanie Łukasza Sitka, krzyczącego do idącego ulicą prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza: „Dlaczego prosiliście przestępców o pieniądze?”, albo - „Dlaczego wspiera pan przestępczość w Gdańsku?”. Niedawno inny dziennikarz, Przemysław Wenerski, zamieścił na Twitterze wpis: „A może by tak umówić się na prywatne korepetycje ze strajkującymi nauczycielami? W godzinach, gdy trwa protest? Zrobiliśmy to w @alarm_tvp1. Próby były owocne, kosztowne, ale bez faktur...”. Wpis ściągnął na dziennikarza gwałtowne słowa krytyki, przypominano też, że korepetycje są opodatkowane na zasadach ogólnych, więc osoba prywatna nie może wystawić faktury.
Takie pomysły i przekazy informacyjne dziwią podwójnie. Po pierwsze, odstręczają elektorat środka – i nie tylko. Historyk i niemcoznawca prof. Stanisław Żerko, który deklaruje gotowość głosowania na PiS, zamieścił na Twitterze wpis: „Oglądam kolejną godzinę TVP Info. Nigdy za czasów SLD, PO itp. nie było takiej chamskiej, prymitywnej propagandy. Nawet za PZPR wstydzili się tak na chama jechać”.
TVP odzyskuje oglądalność
Ale jest i druga strona medalu, bowiem prezes Kurski okazał się niezłym menadżerem. Np. w pierwszym kwartale br. TVP1 była liderem oglądalności na rynku telewizyjnym. Ratingowymi hitami początku obecnego roku okazały się serial „M jak miłość”, „Teleexpress” (najpopularniejszy program informacyjny) i transmisje z Pucharu Świata w skokach narciarskich. Dobrą oglądalność zapewniły nowe propozycje programowe – „Sanatorium Miłości” (3,5 mln widzów), „Stulecie winnych” (trzy pierwsze odcinki - 2,89 mln widzów), „Dance, dance, dance” (1,99 mln), „To był rok” (1,67 mln). Sam Kurski wskazuje, że po raz pierwszy od kilkunastu lat oglądalność Jedynki, Dwójki i całej grupy TVP poszła do góry.
Kierowana przez prezesa Kurskiego TVP zapewniła sobie prawa do najważniejszych wydarzeń sportowych. W piłce nożnej są to mecze reprezentacji Polski, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Liga Mistrzów, a od marca Ekstraklasa (jeden pokazywany mecz Wisła-Legia obejrzało 1,22 mln widzów). Kupiono też prawa do transmisji Formuły 1, były pokazywane Mistrzostw Świata w siatkówce z udziałem Polaków, Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, Puchar Świata w skokach narciarskich włącznie do sezonu 2020/21, Mistrzostwa Świata w 2019 i 2021 roku, Puchar Świata w biegach narciarskich do 2021.
Sport i misja – też z sukcesem
Przełożyło się to na bardzo duży wzrost oglądalności TVP Sport, najbardziej popularnego kanału sportowego. Udział TVP Sport w lutym 2019 r. wyniósł 1,21 proc. W porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku wynik ten zwiększył się o ponad 407 proc., co jest zdecydowanie największym wzrostem w zestawieniu wszystkich kanałów sportowych.
Uznanie znajdują też programy misyjne. Liczba premier Teatru Telewizji w TVP wzrosła z 18 w 2017 r. do 28 w 2018 r. Wyemitowano seriale historyczne – „Stulecie Winnych” czy „Drogi Wolności”. A w maju zostanie uruchomiony kanał TVP Wilno, skierowany do Polonii na Litwie.
TVP szczyciło się też otwarciem nowoczesnego studia TVP Info i zakupem sprzętu dla TAI, ale uwzględniając wysokie dotacje dla Telewizji Polskiej z budżetu państwa można jedynie stwierdzić, że przynoszą one też takie wymierne efekty. Poza tym redakcjom informacyjnym zdecydowanie bardziej przydałoby się odświeżenie intelektualne. Dopiero wtedy dwie strony telewizyjnego medalu zaczęłyby ze sobą jakoś współgrać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polska kadra znowu w dół

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
z Polski
Nie bądźmy krytyczni za rządów p. Kurskiego

Telewizja Polska kupiła od Eurosportu sublicencję na pokazywanie konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich oraz wybranych zawodów w biegach w 2019, 2020 i 2021 roku.A co ważniejsze mecz piłki nożnej. Tego wcześniej nie było. Chwała mu za to.
D
DorotaCiotka
Jacka Kurskiego można lubić lub nie, to sprawa indywidualna, jednak trzeba mu oddać że zna sie na swojej robocie, ma charyzmę i dzięki niemu TVP w ostatnim czasie naprawde sie rozwinęło
K
Kamil
Po raz pierwszy od kilkunastu lat oglądalność Jedynki, Dwójki i całej grupy TVP poszła do góry a to znaczy że prezes Kurski na nosa. Dzięki temu TVP zapewniła sobie prawa do najważniejszych wydarzeń sportowych. Docenia to nawet konkurencja i przyznaje: jest sukces
F
FonNogaj
Kurski zapewne dawno nie czytał tylu superlatyw na swój temat,Nie dziwne gdyż jak pokazują badania wyników oglądalności, TVP bije wszelkie rekordy, a sam J.Kurski wykazał się dobrym wyczuciem organizacyjnym,i doskonale wstrzelił się w gusta Polaków, #LigaMistrzów rządzi!!
B
Beata
Widać gołym okiem jak TVP się rozwija. Osobiście rzadko tam zaglądałam, lecz teraz jestem stałym widzem TVP Kultura i Teatru Telewizji. No brawo, oby tak dalej:)
m
mario
Jak widać J. Kurski jest dobrym menadżerem. Osobiście bym podziękował za wprowadzenie TVP Sport do TV naziemnej i jeszcze w jakości HD. Brawa WY.
B
Big Gin
Zawsze się znajdą tacy, którzy będą wieszać psy na Jacku Kurskim, ale z pewnością nikt nie zaprzeczy, że dzięki niemu TVP odżyła i wyszła z marazmu. Nie da się ukryć, że Kurski to człowiek z charakterem i z głową pełną pomysłów. I jeszcze jeden wielki plus: Ekstraklasa w TVP!!!
B
Beta
To prawda, wiele w TVP pod kierownictwem Jacka Kurskiego zmieniło się na lepsze. Jednakże wylewająca się jak lawa, wstrętna propaganda rujnuje ogólny wizerunek!
J
Jolusia
Ależ to jest oczywiste, że nikt nie dałby tak rady jak Pan Jacek Kurski. On się urodził do tego piastować tę rolę. Gratuluję prezesie!
G
Gość
Szkoda że Pan Kurski zapomina że misja to nie tylko historia, ale także kultura, sztuka, dokument, wiedza...
Wróć na i.pl Portal i.pl