- Słyszałem już o innych sytuacjach w kraju, gdzie odwoływane są zajęcia pozalekcyjne dla uczniów, bo muszą uczestniczyć w mszy dla młodzieży, ale nie dać dzieciom jeść? Żaden z rodziców, oczywiście nie był przygotowany na taką sytuację. Dzieci dostały tylko śniadanie i następny posiłek mogły zjeść dopiero w domu. W przypadku pracujących rodziców było to dopiero po godzinie 16-17! Przecież to są jeszcze maluchy. Jak w ten sposób kościół i szkoła mogą postępować? - napisał do nas ojciec jednego z uczniów.
Rzeczywiście. W czasie gdy w szkolnej stołówce serwowano obiady, katechetka zabrała uczniów trzech najmłodszych klas na wycieczkę do miejscowego kościoła. Cel wycieczki: "zapoznanie się z wnętrzem kościoła i funkcją niektórych narzędzi liturgicznych oraz poznanie miejsca kultu bożego".
Zobacz też: Nauczyciel w furii. A dla PiS to honorowy obywatel
Grażyna Ciężka, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Kobierzycach przyznaje, że w czwartek dzieci uczestniczyły w lekcji religii w miejscowym kościele.
- Nie wiedziałam nic o sprawie. O wszystkim dowiedziałam się dziś rano. Bardzo ubolewam, że rodzice nie porozmawiali z nami, zanim postanowili podzielić się informacjami z dziennikarzami - mówi pani dyrektor. - Z informacji uzyskanych od katechetki wiem, że dzieci wróciły do szkoły równo o godz. 12, wtedy to rozpoczyna się u nas przerwa obiadowa. Pani katechetka powiedziała uczniom tylko, żeby zostawili plecaki w klasie i dzieci mogły iść na obiad. Faktycznie nie było kilku uczniów na obiedzie, nie wiem, dlaczego dzieci nie trafiły do stołówki. Bardzo nam jest przykro i przepraszamy, że doszło do takiej sytuacji - mówi Grażyna Ciężka.
- Wycieczki przedmiotowe to żadna nowość w szkole. Za każdym razem muszą być jednak dobrze przygotowane, a dyrekcja powinna być zawsze poinformowana gdzie są i co robią uczniowie. Warto pamiętać, że małe dzieci wymagają szczególnej opieki. Jeżeli uczniowie byli już w szkole podczas przerwy obiadowej, to ktoś powinien ich po prostu zaprowadzić na stołówkę - komentuje Lilla Jaroń,. była wiceminister edukacji. - Pamiętajmy, że szkoła powinna dbać o potrzeby ucznia, a bez wątpienia zjedzenie posiłku przez dziecko, jest jedną z podstawowych potrzeb - dodaje Lilla Jaroń.
- Przy organizowanych lekcjach poza szkołą bezwzględnie jest, aby każdy robił to, co do niego należy. Ważna jest dobra organizacja. Bez wątpienia dyrekcja powinna mieć wiedzę o wszystkich takich działaniach. Uczniowie muszą też mieć zawsze zapewnioną opiekę - komentuje Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty. Dodaje też, że do kuratorium żadna skarga w tej sprawie na razie nie wpłynęła.
Zabili rapera "Papuga". Teraz czują się winni jego śmierci [ZDJĘCIA]