„Edukacja z wojskiem” – to też element wychowania patriotycznego. MEN i MON zapowiadają kolejną edycję współpracy wojska ze szkołami

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Minister edukacji podkreśliła znaczenie patriotyzmu i zapowiedziała kontynuację programu „Edukacja z wojskiem”, który łączy Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej, przynosząc uczniom wiedzę o bezpieczeństwie. Pilotaż, który obejmował ponad 3 tysiące szkół, trwał od 6 maja do 20 czerwca. Program ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych i praktycznych umiejętności reagowania w sytuacji zagrożenia.

Spis treści

Program „Edukacja z wojskiem” a kształtowanie postaw edukacyjnych

Program „Edukacja z wojskiem” jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Pilotaż programu, w którym wzięło udział ponad 3 tysiące szkół, odbył się od 6 maja do 20 czerwca. W ramach zajęć, żołnierze odwiedzali szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, przekazując uczniom wiedzę z zakresu bezpieczeństwa.

Barbara Nowacka w sejmie
Minister Barbara Nowacka podkreśla, że patriotyzm to także umiejętność udzielania innym pomocy fot. Adam Jankowski

Minister edukacji odniosła się w sejmie do kwestii kształtowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Nowacka przypomniała o wprowadzeniu przedmiotu edukacja obywatelska, który zastąpi HiT. Podkreśliła, że jednym z fundamentów polityki oświatowej państwa jest wychowanie patriotyczne.

– Oznacza to, że coraz więcej młodzieży będzie kształconych w ramach postaw patriotycznych, ale też nauczyciele będą poszerzali swoje kompetencje w zakresie kształcenia i edukowania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu – zaznaczyła minister.

Kontynuacja programu i jego znaczenie

Minister edukacji podkreśliła również, że program „Edukacja z wojskiem” będzie kontynuowany.

– Patriotyzm to przecież nie jest wymachiwanie flagą i krzyczenie ‚Polska’, a realne działania, praca u podstaw, umiejętność pomocy sobie i drugiej osobie. Stąd miło mi też powiedzieć, że program ‚Edukacja z Wojskiem’ będzie kontynuowany – powiedziała Minister Nowacka i dodała – Razem z wicepremierem Kosiniakiem-Kamyszem przygotowujemy już umowę ramową na kolejną edycję.

Po zakończeniu pilotażu programu rzecznik resortu, Piotr Otrębski, przekazał, że MEN zależy na tym, by wspólnie z MON przeprowadzić kolejną edycję programu.

– Po zakończeniu pilotażu nie mamy najmniejszych wątpliwości, że jest to ważna i bardzo potrzebna inicjatywa, koniecznie musimy wzmacniać odporność społeczną, w tym młodych ludzi, na różnego rodzaju zagrożenia – podkreślił.

W trakcie pilotażowej edycji programu informowano, że zajęcia prowadzone przez wojskowych odbywały się nie tylko w klasach, ale także na boiskach i skwerach szkolnych. Podczas lekcji zawsze obecny był nauczyciel, a udział niepełnoletnich uczniów wymagał zgody rodziców.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl