Koronawirus w Europie i na świecie – statystyki nie napawają optymizmem
Zgodnie z danymi zbieranymi przed Worldometers.info tylko 8.11.2020 przybyło 473 691 osób oficjalnie zarejestrowanych jako zakażone koronawirusem SARS-CoV-2. Od początku pandemii na Covid-19 zachorowało ponad 50 mln ludzi.
Z tej liczby ponad 12 mln chorych zarejestrowano w Europie. Najwięcej przypadków zanotowano we:
- Francji (stan na 8.11.2020: 1 787 324 zakażonych),
- Rosji (1 774 334 zakażonych),
- Hiszpanii (1 338 411 zakażonych),
- Wielkiej Brytanii (1 192 013 zakażonych),
- i Włoszech (935 104 zakażonych).
Polska przez wiele miesięcy znajdowała się na dole niechlubnej listy. Od kilku tygodni Covid-19 na dobre rozpanoszył się jednak w kraju nad Wisłą. 8.11.2020 Polska zajęła 7 miejsce w smutnym rankingu europejskich krajów, w których odnotowano najwięcej zakażeń SARS-CoV-2. Prześcignęliśmy nawet Ukrainę.
Jak Europa próbuje walczyć z koronawirusem? Które kraje radzą sobie lepiej z epidemią?
Niemcy: Laboratoria właśnie osiągnęły szczyt mocy przerobowych
Dziennik „Bild” poinformował w piątek, 6 listopada, że w Niemczech właśnie został osiągnięty szczyt mocy przerobowych laboratoriów diagnostycznych. Z tego powodu możliwa jest zmiana strategii testowej. Zgodnie z danymi „Bilda” być może konieczna będzie rezygnacja z testowania osób, które wykazują łagodne objawy Covid-19. Lekarz Thomas Assmann potwierdził, że trzeba się skupić na konkretnych grupach – przede wszystkim grupach ryzyka.
W poniedziałek, 9.11.2020, w Niemczech zanotowano nieco mniejszą liczbę zakażonych. Podobnie jednak jak w Polsce, może to wynikać z faktu, że mniej badań przeprowadza się w weekendy.
Jak podaje DW, powołując się na „Bild am Sonntag”, niemiecki resort zdrowia przygotowuje się do dystrybucji szczepionki na koronawirusa. W tej sprawie ministerstwo zwróciło się o pomoc do Bundeswehry – wojsko miało by wesprzeć resort w przechowywaniu medykamentów.
Kanclerz Angela Merkel podkreśla, że ewentualna szczepionka w pierwszej kolejności będzie wykorzystywana wśród pracowników służby zdrowia. Co istotne, w Niemczech nikt nie będzie zmuszany do szczepień.
Źródło: DW/AZ/TVN24.pl
Włochy: Lekarze chcą ogólnokrajowego lockdownu
Jak donosi La Repubblica, włoscy lekarze chcą ogólnokrajowego lockdownu – mówią o konieczności zastosowania całkowitej blokady, jeśli trend wzrastający epidemii nie zostanie odwrócony. Anestezjolodzy przestrzegają, że w przyszłym tygodniu może dojść do podwojenia liczby osób hospitalizowanych oraz przyjmowanych na intensywną terapię.
Filippo Anelii, prezes Fnomceo (Federazione Nazionale degli Ordini dei Medici Chirurghi e degli Odontoiatri) ostrzega, że za miesiac we Włoszech liczba zgonów może być gigantyczna:
Mieliśmy średnio 1000 hospitalizowanych dziennie; jeśli tendencja się nie zmieni, to w ciągu najbliższych 30 dni będziemy mieć 30 tys. hospitalizowanych osób.
We Włoszech podkreśla się, że narodowa blokada to w pewnym sensie jedyna szansa na poprawienie sytuacji Włochów – dalszy rozwój epidemii doprowadzi po prostu do upadku systemu opieki zdrowotnej.
Aktualnie Włochy są, podobnie jak Polska, podzielone na 3 strefy zagrożenia: czerwoną, pomarańczową i żółtą. Regiony otrzymują konkretny status na podstawie liczby zarejestrowanych zakażeń.
Źródło: La Reppublica/DW
Grecja: W całym kraju obowiązuje 3-tygodniowy lockdown
Lockdown ogłosił grecki premier Kyriakos Mitsotakis. Od soboty, 7.11.2020, tylko sklepy spożywcze są ogólnodostępne. Żeby dostać się do lekarza lub pójść na zakupy, konieczne jest wysłanie SMS-a do władz. Zarówno w Grecji, jak i we Włoszech obowiązuje zakaz opuszczania domów od 21.00 do 5.00.
Konsultant rządu greckiego, prof. Sotiris Tsiodras, w taki sposób tłumaczył ostre decyzje władz:
Tym razem koronawirus wydaje się powracać w dużo bardziej agresywnej postaci. Ludzie łatwiej się zakażają i częściej chorują poważnie.
Grecja tkwi w permanentnym kryzysie gospodarczym i politycznym – nie sposób zapomnieć o ogromnym problemie z imigrantami (w greckiej Morii, obozie uchodźców, wybuchł kilka tygodni temu pożar) oraz z biedą. Zgodnie z przewidywaniami greckie PKB skurczy się w tym roku o 8,2%.
Źródło: DW/Euroactiv
Sprawdź sytuację w pozostałych europejskich krajach, klikając w galerię
