Spis treści
Obecnie informacje na temat zasobów takich jak złoto, lit, tytan i platyna są klasyfikowane jako tajne lub „do użytku oficjalnego”, co ogranicza zdolność Ukrainy do współpracy z globalnymi partnerami.
Trzymanie w tajemnicy utrudnia pracę biznesowi
„Utrzymanie „tajnej” klasyfikacji rezerw oraz zasobów może utrudnić ich rozwój i zmniejszyć zainteresowanie inwestorów” – napisano w komunikacie.
EUNB zauważyło też, że kwestia ta jest szczególnie istotna, biorąc pod uwagę plany naprawy gospodarczej Ukrainy w ramach programu Ukraine Facility oraz jej strategiczne partnerstwo z Unia Europejską w zakresie surowców.
Trump interesuje się bogactwami Ukrainy
Nastąpiło to w związku z naciskami prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa na zawarcie porozumienia z Ukrainą dotyczącego metali ziem rzadkich w zamian za zapewnienie dalszej pomocy wojskowej USA.
„Powiedziałem im, że chcę pierwiastków ziem rzadkich (minerałów) o wartości około 500 miliardów dolarów, a oni w zasadzie się na to zgodzili” – powiedział Trump 11 lutego.
Ukraina zasygnalizowała już, że jest otwarta na rozwój partnerstwa w zakresie wydobycia surowców z USA i innymi partnerami w zamian za gwarancje bezpieczeństwa, ale szczegóły takiej umowy pozostają niejasne.
Ukraina posiada 20 najważniejszych minerałów i metali na świecie, takich jak tytan stosowany w przemyśle lotniczym i obronnym oraz lit, niezbędny składnik akumulatorów pojazdów elektrycznych. Poza tym posiada również inne pierwiastki ziem rzadkich, takie jak cer, itr, lantan i neodym.