Spis treści
- Wnioski o uchylenie immunitetów europosłom PiS
- Wąsik i Kamiński. Dlaczego mieliby mieć uchylone immunitety?
- Michał Dworczyk i tzw. afera mailowa
- Wipler chce pociągnąć do odpowiedzialności Bielana
- Skomplikowana procedura uchylania immunitetów w PE. Jak wygląda?
- Wnioski o uchylenie immunitetów innym europosłom
Wnioski o uchylenie immunitetów europosłom PiS
Wnioski o uchylenie immunitetów politykom PiS przekazał przewodniczącej Parlamentu Europejskiego prokurator generalny i minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Zgodnie z regulaminem europarlamentu dopiero w momencie oficjalnego odczytania ich przez Robertę Metsolę, czyli podczas oficjalnej inauguracji sesji, która odbyła się w poniedziałek, zostały one uznane za skutecznie dostarczone.
Wąsik i Kamiński. Dlaczego mieliby mieć uchylone immunitety?
Wniosek o uchylenie immunitetów Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego wpłynął do Parlamentu Europejskiego już pod koniec lipca. Prokuratura zarzuciła europosłom niezastosowanie się do prawomocnego wyroku o zakazie pełnienia funkcji publicznych.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie w sprawie niezastosowania się do prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie orzekającego zakaz pełnienia funkcji publicznej.
„Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy dostarczył podstawy do ustalenia, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, pomimo orzeczonego wobec nich prawomocnego zakazu pełnienia funkcji publicznych, nie zastosowali się do tego zakazu i wykonywali mandaty posłów poprzez wzięcie udziału w dniu 21 grudnia 2023 r. w obradach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w przeprowadzonych przez Sejm głosowaniach numer 141-147 oraz uczestniczenie w dniu 28 grudnia 2023 r. w posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych” – informowała wówczas prokuratura.
Ustalenia pozwoliły na przedstawienie Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi 18 kwietnia 2024 r. zarzutów popełnienia przestępstw z art. 244 kk.
Michał Dworczyk i tzw. afera mailowa
Wniosek w sprawie uchyleniu Michała Dworczyka trafił do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego pod koniec sierpnia. Związany jest z zarzutami o udział polityka w tzw. aferze mailowej.
Były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego, a wcześniej wiceminister obrony narodowej, miałby odpowiadać za niedopełnienie obowiązków, a także utrudnianie postępowania prokuratury.
„Niedopełnienie obowiązków miało wynikać z posługiwania się niecertyfikowaną i niezabezpieczoną prywatną skrzynką mailową do prowadzenia korespondencji w zakresie realizacji zadań służbowych wynikających z pełnionych funkcji, mających znaczenie dla bezpieczeństwa publicznego i prawidłowego funkcjonowania organów państwa” – napisano wówczas w komunikacie prokuratury.
Z kolei utrudnianie postępowania karnego miało polegać „na pomaganiu sprawcy ataku hakerskiego w uniknięciu odpowiedzialności karnej”. Według śledczych, po zgłoszeniu wycieku maili Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Michał Dworczyk polecił ustalonej osobie trwale wykasować z prywatnej skrzynki mailowej m.in. przychodzące maile pishingowe, metadane związane z otwarciem maili pishingowych i linków lub plików w nich zawartych. Skutkiem takiego działania było zniszczenie danych stanowiących istotny dowód dla ustalenia okoliczności i sprawcy przestępstwa.
Wipler chce pociągnąć do odpowiedzialności Bielana
Z kolei wniosek dotyczący Adama Bielana wpłynął do Parlamentu Europejskiego jako ostatni, w ubiegłym tygodniu. Europosła PiS do odpowiedzialności chce pociągnąć Przemysław Wipler (poseł Konfederacji) za wypowiedź na antenie radia RMF FM na temat zaangażowania jego firmy FiveRand w aferę wokół Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Skomplikowana procedura uchylania immunitetów w PE. Jak wygląda?
Wnioski muszą teraz zostać ocenione na posiedzeniu komisji prawnej (JURI) pod względem formalnym, a jeśli zajdzie taka potrzeba, uzupełnione o brakujące dokumenty. Do każdej ze spraw zostanie powołany sprawozdawca. Istnieje możliwość, że sprawozdawcy zostaną wyłonieni już w przyszłym tygodniu. Zależy to od tego, czy przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen uda się przedstawić w terminie, czyli we wtorek rano, pełną listę kandydatów na komisarzy Unii Europejskiej. Jeśli tak, JURI będzie musiała najpierw skupić się na weryfikacji kandydatów na komisarzy, w tym ocenie zgodności ich oświadczeń majątkowych, a dopiero później będzie mogła zająć się sprawami immunitetowymi.
W kolejnym kroku eurodeputowani, których dotyczą wnioski, poproszeni zostaną przez komisję o złożenie wyjaśnień. Ta, po debacie uwzględniającej materiał dowodowy oraz wyjaśnieniach posłów, opracuje projekt sprawozdania wraz z zaleceniem i przekaże go przewodniczącej PE. Całość zakończy się głosowaniem plenarnym podczas jednej z sesji Parlamentu, gdzie PE zagłosuje nad uchyleniem immunitetów. Decyzja następnie zostanie publicznie ogłoszona i przekazana zainteresowanym stronom.
Wnioski o uchylenie immunitetów innym europosłom
Poza wnioskami o uchylenie immunitetów Polaków przewodnicząca Parlamentu Europejskiego otrzymała również wniosek od organów niemieckich o uchylenie immunitetu europosła Petera Bystrona z Alternatywy dla Niemiec (AfD) oraz wniosek Węgrów o odebranie ochrony socjaldemokratce Klarze Dobrev. Jak zapowiedziała Metsola, wszystkie wnioski zostały przekazane do rozpoznania w komisji prawnej PE (JURI).