Facebook usunął konto światowej sławy biologa za krytykę genetycznych mężczyzn w kobiecym boksie

Jacek Kmiecik
Julia Szeremeta gratuluje Tajwance Lin Yu-Ting zwycięstwa w finale i zdobycia złotego medalu olimpijskiego
Julia Szeremeta gratuluje Tajwance Lin Yu-Ting zwycięstwa w finale i zdobycia złotego medalu olimpijskiego Paweł Relikowski
Brytyjski biolog ewolucyjny, autor kilku prac naukowych Richard Dawkins poinformował, że jego konto na Facebooku zostało usunięte po wpisie na temat bokserek Imane Khelif i Lin Yu-Ting, w którym nazwał je biologicznym mężczyznami i stwierdził, że ludzie tacy jak oni nie powinni konkurować z kobietami.

„Moje konto na Facebooku zostało całkowicie usunięte bez wyjaśnienia, najwyraźniej ze względu na mój post, że bokserzy, którzy są genetycznie płci męskiej, tacy jak Iman Khelif (chromosom XY jest niekwestionowany), nie powinni walczyć z kobietami na igrzyskach olimpijskich. Oczywiście moja opinia jest otwarta na cywilizowaną dyskusję. Ale od razu cenzura?”

– poskarżył się na portalu X (dawniej Twitter) Richard Dawkins.

Bokserki z chromosomem XY i podwyższonym testosteronem

Rok temu Imane Khelif z Algierii i Lin Yu-Ting z Tajwanu zostały zawieszone w mistrzostwach świata w boksie w New Dehli (Indie) z powodu testu DNA przeprowadzonego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu (IBA), które wykazało, że Algierka i Tajwanka posiadają chromosom XY (męski) i podwyższony poziom testosteronu.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) dopuścił Khelif do udziału w igrzyskach olimpijskich 2024 w Paryżu, powołując się na niejasne standardy testów biochemicznych i nieprzejrzyste zarządzanie IBA. Stanowisko MKOl: „Imane nie jest osobą transpłciową, a badanie było nielegalne i niewiarygodne. Sama Khelif zaprzecza twierdzeniom dotyczącym zmiany płci, zauważając, że jest ona zabroniona w Algierii. Mimo to wielu nie wierzy w takie stwierdzenia i poddaje Khelif i MKOl ostrej krytyce”.

Łatwa, choć kontrowersyjna droga do olimpiskiego złota

Na igrzyskach 2024 Khelif zdobyła złoty medal w kategorii półśredniej do 66 kg pokonując jednogłośnie 5:0 w finale Chinkę Yang Liu.

W 1/8 finału Włoszka Angela Carini poddała się po 46 sekundach walki z Khelif, a następnie ogłosiła zakończenie kariery. W ćwierćfinale Imane pokonała Węgierkę Lutsę Hamori. W transmisji walki był moment, w którym Hamori poskarżyła się trenerowi:

– Nie mogę go pokonać, to mężczyzna.

Szeremeta nie skarżyła się oficjalnie na wątpliwą przeciwniczkę

Reprezentantka Polski Julia Szeremeta, choć przegrała jednogłośnie 0:5 finał kategorii piórkowej do 57 kg z Tajwanką Lin Yu-Ting, oficjalnie nie zabierała głosu na temat swojej interseksualnej przeciwniczki w walce o olimpijskie złoto.

Złote medale Khelif i Yu-Ting pozostaną najbardziej kontrowersyjnymi na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Przed kolejnymi igrzyskami w Los Angeles 2028 MKOl powinien poważnie rozważyć legalność zawodniczek interseksualnych rywalizujących z dziewczętami.

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 Ekstra - Zaskakujący finisz Ekstraklasy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl