Numer jeden wśród niemieckich arcymistrzów, klasyfikowany na 23. miejscu w rankingu FIDE, Vincent Keymer remisując z aktualnym mistrzem Polski, Radosławem Wojtaszekiem utrzymał 1,5-punktową przewagę nad najgroźniejszym z rywali, rozstawionym z numerem pierwszym Janem-Krzysztofem Dudą (18. FIDE), gdyż ten nie zdołał pokonać białymi Mateusza Bartla. "Bratobójcza" partia, najdłuższa w środę, zakończyła się po 60 posunięciach.
Cały punkt zdobył tego dnia jedynie Rosjanin Władimir Fiedosiejew, grający w barwach Słowenii, który pokonał Ukraińca Andrija Wołokitina.
Remisami zakończyły się pojedynki reprezentującego Serbię Rosjanina Alekseya Sarany z mistrzem USA z 2018 Samem Shanklandem oraz najlepszego szachisty Czech Davida Navary z Pentalą Harikrishną z Indii.
Po pięciu rundach, tuż za półmetkiem turnieju, Keymer ma 4,5 pkt, wicelider Duda - 3, a grupę pościgową tworzą Sarana, Fiedosiejew, Shankland, Wojtaszek i Navara - po 2,5.
Turniej główny jubileuszowej edycji festiwalu jest wyjątkowo silnie obsadzony. Średni ranking - 2687 - jest najwyższy w jego 60-letniej historii. Dla wielu uczestników, w tym w komplecie Polaków, impreza jest ważnym sprawdzianem przed olimpiadą szachową w Budapeszcie (10-23 września).
Festiwal w Polanicy to najstarsza szachowa impreza w Polsce. Pierwszy turniej odbył się w 1963 roku. W przeszłości grali w nim m.in. mistrzowie świata Wasilij Smysłow i Anatolij Karpow, mistrzynie świata Nona Gaprindaszwili i Zsuzsa Polgar czy tak znani arcymistrzowie jak Wiktor Korcznoj, Weselin Topałow, Borys Gelfand i Wasyl Iwanczuk.
Impreza rozgrywana jest dla uczczenia pamięci Akiby Rubinsteina, jednego z czołowych szachistów na świecie w pierwszych dekadach XX wieku.
Urodził się w 1882 roku w Stawiskach koło Łomży. Był mocno związany z Łodzią; w 1904 roku zdobył mistrzostwo tego miasta. Lata 1907-12 to pasmo sukcesów zawodnika żydowskiego pochodzenia. W 1912 roku wygrał pięć międzynarodowych turniejów: w San Sebastian, Pieszczanach, Wrocławiu, Warszawie i Wilnie. Był blisko rozegrania meczu o mistrzostwo świata z ówczesnym czempionem Emanuelem Laskerem, ale jego szanse pogrzebał wybuch I wojny światowej.
W latach 30. występował na pierwszej szachownicy reprezentacji Polski, która sięgnęła po największe sukcesy w historii "królewskiej gry" nad Wisłą - złoty (Hamburg, 1930) i srebrny (Praga, 1931) medal Olimpiady Szachowej.
Rubinstein cierpiał na antropofobię, czyli lęk przed ludźmi. Zdawał sobie sprawę ze swoich zaburzeń psychicznych i walczył z nimi z różnym skutkiem. Zmarł w 1961 roku w Antwerpii.
Kolejność po pięciu (z dziewięciu) rundach
1. Vincent Keymer (Niemcy) 4,5
2. Jan Krzysztof Duda (Polska) 3,0
3. Alexey Sarana (Serbia) 2,5
4. Władimir Fiedosiejew (Słowenia) 2,5
5. Sam Shankland (USA) 2,5
6. Radosław Wojtaszek (Polska) 2,5
7. David Navara (Czechy) 2,5
8. Mateusz Bartel (Polska) 2,0
9. Pentala Harikrishna (Indie) 2,0
10. Andrij Wołokitin (Ukraina) 1,0
(PAP)
