W związku z tą sprawą zatrzymano siedem osób, w tym prezesa jednego z podmiotów wykorzystywanego w przestępstwie, pełnomocników i osoby zajmujące się pozyskiwaniem klientów dla spółek. Czynności przeprowadzono na terenie Małopolski, Śląska i Mazowsza.
Zatrzymane osoby działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej pozyskiwały środki finansowe tytułem zawarcia umowy crowdfundingowej na rzecz różnych podmiotów, kontrolowanych przez jednego z podejrzanych.
Wobec wszystkich siedmiu osób zatrzymanych prokurator Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowani się pomiędzy sobą, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe w różnych wysokościach.
- Wpłacone środki pieniężne były transferowane na rachunki bankowe innych kontrolowanych podmiotów gospodarczych, w tym firm zagranicznych oraz osób fizycznych, a działania te wypełniały znamiona „prania pieniędzy”. Ustalenia śledczych wskazują, że był to wieloletni proceder, który miał miejsce w latach 2014-2019 - informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.
Wcześniej zarzuty usłyszały trzy osoby.
Za zarzucane podejrzanym czyny grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
***
Crowdfunding to połączenie dwóch słów – crowd – tłum i funding – finansowanie. Można przełożyć je jako finansowanie społecznościowe, czyli sytuację, w której twórca jakiegoś projektu prosi internautów o wsparcie, oferując im w zamian pewne korzyści, jak np. gotowy produkt czy zniżkę na jego zakup.
