Furtka do odwołania Rady Mediów Narodowych? Wyjaśniamy, o co chodzi w wyroku TK

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Rada Mediów Narodowych jest niekonstytucyjna?
Rada Mediów Narodowych jest niekonstytucyjna? Piotr Smoliński/ Polska Press
Czy przywoływany w mediach wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku jest podstawą do kwestionowania ważności wyborów członków Rady Mediów Narodowych?

Rada Mediów Narodowych. O co chodzi z wyroku TK z 2016 roku?

Wobec przejęcia mediów publicznych przez nowe władze przywoływany jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku mający rzekomo stwierdzać niekonstytucyjność Rady Mediów Narodowych. To właśnie ten organ, jest odpowiedzialny za powoływanie i odwoływanie zarządów oraz rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. Wspomniane orzeczenie stało się dla część uczestników debaty publicznej argumentem za odwołaniem RMN. O tym, dlaczego to niewłaściwa interpretacja pisał jeszcze przed wyłączeniem go przez rządzących portal TVP.Info.

"Nie ma jednak podstaw do kwestionowania ważności wyborów członków Rady Mediów Narodowych - nie daje ich także wskazywany w mediach wyrok Trybunału Konstytucyjnego z czasów Andrzeja Rzeplińskiego (z 2016 r.), bo oceniał on jedynie wycinek przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, a nie konstytucyjność całej ustawy" – przypominał serwis.

Co więcej, w artykule podkreślono, iż orzeczenie TK z 13 grudnia 2013 roku nie odnosiło się "sensu stricto do ustawy powołującej do istnienia Radę Mediów Narodowych, lecz do tzw. małej ustawy medialnej z 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji".

W ustawie tej kompetencje powoływania i odwoływania zarządu oraz prezesa TVP i Polskiego Radia przekazano ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa. Wcześniej należały one do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. "To w odniesieniu do tej ustawy Trybunał ocenił jako niekonstytucyjne niektóre artykuły - a nie jej całość" – wskazano.

W ten sposób odnosił się również tuż po wyroku szef RMN Krzysztof Czabański.

– To jest odniesienie się do ustawy, która już nie obowiązuje. Sytuacja prawna już się zmieniła, w związku z tym orzeczenie TK tyczy się przeszłości, a nie obecnej sytuacji. TK odnosił się do przepisów zgodnie z którymi KRRiT straciła swoje uprawnienia na rzecz ministra skarbu, a to już jest sytuacja nieaktualna, nieistniejąca – tłumaczył w rozmowie z PAP.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

"Warto podkreślić, że Trybunał Konstytucyjny odniósł się w orzeczeniu z grudnia 2016 r. do faktu powołania Rady Mediów Narodowych, ale podkreślił, że kontestowane przez niego przepisy dotyczące mechanizmu obsadzania zarządów i rad nadzorczych spółek medialnych zostały zastąpione procedurą zakładającą udział nowo powołanego organu państwa - Rady Mediów Narodowych" – zaznaczyło TVP.Info.

Z tego właśnie powodu - wyjaśniono - TK "umorzył postępowanie w odniesieniu do tych zakwestionowanych przepisów ustawy nowelizującej, które zostały zmienione ustawą o Radzie Mediów Narodowych".

"Taki wyrok nie istnieje"

Przedmiotowe orzeczenie stało się również tematem dyskusji w mediach społecznościowych. Do sprawy odniósł się m.in. dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik.

Polskie Radio 24

od 12 lat

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl