Przemycali marihuanę w samochodach ciężarowych i na pokładzie awionetki
Policjanci z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, ustalają sposób działania i kolejnych podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem przemytu marihuany z Hiszpanii do Polski.
Jak ustalono wspólnie z KWP w Gorzowie Wielkopolskim, członkowie gangu przemycali narkotyki zarówno drogą lądową przy użyciu samochodów ciężarowych, jak również drogą lotniczą za pomocą niewielkiego samolotu typu awionetka - informuje CBŚP.
Grupę tworzyli członkowie nieformalnego klubu motocyklowego
Policjanci CBŚP, wsparci przez inne jednostki przeprowadzili kolejne uderzenie w gang, zatrzymując pięciu mężczyzn w wieku od 31 do 43 lat. Niektórzy z nich pełnią funkcje kierownicze jednego z poznańskich, nieformalnych klubów motocyklowych. Akcję przeprowadzono na terenie województwa wielkopolskiego. Wówczas to, podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli marihuanę, tabletki ecstasy, amfetaminę, paralizatory, kije bejsbolowe, maczety, kastety oraz emblematy z napisem policja.
Ponadto policjanci odzyskali motocykl Harley Davidson, wart ok. 20 tys. euro, który został skradziony w Niemczech w 2018 roku. Zabezpieczono także do badań motocykl i silnik motocyklowy marki Harley Davidson, w związku z brakiem cech identyfikacyjnych.
CBŚP przejęło luksusowe samochody
Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono również ciągnik siodłowy z naczepą, Mercedes GLE, Audi A6, 4 motocykle oraz blisko 120 tys. zł w różnej walucie. Łączną wartość zabezpieczonego mienia wstępnie oszacowano na kwotę ponad milion złotych. Podczas działań policjanci znaleźli i zabezpieczyli także 6 kamizelek świadczących o przynależności klubowej.
W Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wewnątrzwspólnotowego przemytu znacznych ilości narkotyków, a także prania pieniędzy. Czyny te zagrożone są karą pozbawienia wolności nawet do 15 lat.
Łącznie w śledztwie występuje już 12 podejrzanych, w tym podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Ustalono i zabezpieczono także mienie należące do podejrzanych na łączną kwotę ponad miliona złotych. Podczas pierwszej realizacji przejęto również 73 kg marihuany.
