W jaki sposób innowacje technologiczne mogą poprawić jakość naszego życia?
Na mnóstwo sposobów. Znajdujemy się w ekscytującym momencie, kiedy firmy technologiczne - zarówno wielkie marki, jak i startupy z całego świata wprowadzają innowacje mające pomóc rozwiązać niektóre z najbardziej palących wyzwań społecznych. Innowacje wprowadzone w tym roku i pokazane na targach CES w Las Vegas zmienią naszą egzystencję i poprawią świat, w którym żyjemy.
Na przykład jednym z głównych tematów podczas tegorocznego pokazu były technologie dotyczące zdrowia - Digital Health. Dzięki postępom w cyfrowych terapiach, nowoczesnych materiałach oraz monitorowaniu pacjentów sektor Digital Health rozwiązuje prawdziwe problemy świata, jak uzależnienie osób od opioidów, choroby psychiczne czy przewlekłe. Na targach CES liczba wystawców w kategorii zdrowie i zdrowy styl życia wzrosła o 25 procent. Wystawiało się ponad 135 firm z tej branży, włączając w to takie jak Humetrix czy InBody.
Targi CES wraz z Grupą Banku Światowego zainicjowały także Global Tech Challenge, akcję koncentrującą się na trzech obszarach: zdrowiu, barierach związanych z płcią oraz technologiach, które pozwalają społeczeństwom być bardziej odpornymi na klęski żywiołowe i zmiany klimatu. Akcja ta ma na celu stworzenie rozwiązań technologicznych dla niektórych z tych kluczowych obszarów. Będzie ona realizowana jako wspólne wyzwanie do zachęcenia uczestników, by używali innowacje technologiczne w celu rozwiązania niektórych największych problemów, przed którymi stoi obecnie nasz świat.
Jakie będą główne trendy innowacji w następnej dekadzie? Czy będzie to e-mobilność, autonomiczne samochody, innowacje motoryzacyjne? A może sieć 5G, inteligentne miasta czy innowacje w sektorze zdrowia?
Jeśli spojrzymy w przyszłość, na następną dekadę, to sztuczna inteligencja będzie kluczowym składnikiem technologii. To ona będzie napędzać innowacje w różnych branżach i kategoriach produktów. Rozwiązania w dziedzinie zdrowia, technologia zabezpieczająca nas przed kataklizmami, inteligentne miasta, technologia motoryzacyjna i wiele innych rodzajów urządzeń będzie sterowanych przez sztuczną inteligencję AI.
Wierzę, że w ciągu następnej dekady kontynuowany będzie trend odchodzenia od tworzenia innowacji technologicznej dla samej siebie, czyli tworzenia urządzeń, które - choć być może najnowocześniejsze - nie służą jakiemuś konkretnemu celowi w życiu konsumenta czy dla biznesu. Uważam, że zamiast takiego modelu będziemy obserwować inny. Taki, w którym następować będzie ciągły rozwój innowacji technologicznych mających na celu dostarczenie prawdziwych rozwiązań palących problemów ludzi.
A co z ryzykiem używania najnowszych technologii w złych celach przez niektóre organizacje czy jednostki? Odniósł się pan do tej kwestii podczas swojego wystąpienia na otwarciu CES. Czy może pan skomentować ten problem?
W całych dziejach innowacje technologiczne mogły być wykorzystywane do niewłaściwych celów. Czasami budziło to niepotrzebny strach i powodowało, że niektórzy decydenci hamowali postęp. Nasz przemysł technologiczny nie może być paraliżowany strachem - musimy nadal iść naprzód, wprowadzać innowacje, rozwijać się. I być otwartymi na zmiany.
Innowacje technologiczne zmieniają życie - samochody mogą teraz być sterowane autonomicznie; nasze miasta są bardziej inteligentne i efektywniej służą mieszkańcom; robotyka protetyczna zapewnia większą niezależność osobom z niepełnosprawnościami; łączność zrewolucjonizowała sposób, w jaki się komunikujemy, a także naszą pracę - ta lista jest o wiele dłuższa. Innowacja jest katalizatorem postępu. Tego musimy się trzymać.
Targi elektroniki CES w Las Vegas są już nie tylko imprezą zorientowaną na konsumenta, ale stają się coraz bardziej wydarzeniem kreującym trendy technologiczne dla wielkiego biznesu. Zgodzi się pan z tą opinią?
Zdecydowanie. O ile konsumenci i ich potrzeby są często głównym motorem innowacji, to jednocześnie te najbardziej zaawansowane technologie stają się codzienną praktyką - wymienię choćby sztuczną inteligencję czy sieć 5G. Przedsiębiorstwa dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej wykorzystują innowacje, aby poprawić efektywność prowadzenia i rozwijania swego biznesu.
Jak targi CES mogą ewoluować w przyszłości?
Będziemy nadal skupiać się na nowościach, innowacjach i nowych obszarach. Centra konferencyjne Las Vegas Convention i World Trade Center (LVCC) będą dysponować najnowocześniejszymi obiektami i całą przestrzenią do strategicznego rozwoju - z nietypowymi branżami odgrywającymi znaczącą rolę.
Będziemy nadal gościć na targach nietradycyjne firmy technologiczne, takie jak John Deere, prezentujący sztuczną inteligencję (AI) oraz produkty z dziedziny robotyki, czy też Delta Airlines, która po raz pierwszy pojawiła się i zaprezentowała na wystawie CES 2020, występując też na konferencji otwarcia.
Ten rok ustawił poprzeczkę na całą nadchodzącą dekadę. Widzieliśmy na CES, jak globalne marki technologiczne mieszają się z nietradycyjnymi firmami technologicznymi, by unaocznić, w jaki sposób innowacje wspierają prowadzenie biznesu w poprzek różnych dziedzin. Ten trend będzie się utrzymywał w następnych dziesięcioleciach.
Polska jest domem wielu zdolnych programistów, a jednocześnie na targach CES niewielu wystawców pochodziło z mojego kraju. Co mógłby pan zasugerować polskim firmom technologicznym I startupom, by lepiej promowały się na światowych rynkach?
Jestem pod wielkim wrażeniem Polski, jej sukcesu gospodarczego, a także wykwalifikowanych kadr w dziedzinie technologii. Moja żona pochodzi z Polski, moje dzieci mówią po polsku, a ja często odwiedzam wasz kraj. CES jest otwarte dla każdego z pomysłem i pasją do odniesienia sukcesu.
Obserwujemy, jak z biegiem lat małe firmy, które wystawiają się na CES, stają się dzięki temu globalnymi markami - wymienię chociażby GoPro czy Ring.
W Eureka Park, centrum startupów na CES, wystawiało się w tym roku ponad 1200 firm z 46 krajów, w tym dwa startupy z Polski. Ci przedsiębiorcy zaprezentowali swoje innowacje czołowym globalnym mediom oraz inwestorom, a także potencjalnym partnerom z całego świata. Jest to globalna arena dla firm technologicznych - możliwa jedynie na CES.