Spis treści
Organizator gigantycznego przedsięwzięcia, Gary Shapiro, uspokajał uczestników targów, że sztuczna inteligencja nie będzie dla nas groźna. Gdyby stało się inaczej, nici postępu dodał.
Sztuczna inteligencja oczami Polaków
A jak oceniają sztuczną inteligencję poszczególne kraj, w tym Polska.? Z pomocą przyszedł Bosch Tech Compass, którego badanie wykazało, że Polacy dostrzegają zalety płynące z rozwoju technologii, a koncentrujemy się przede wszystkim na korzyściach praktycznych i poprawie jakości życia.
Najczęściej Polacy wskazywali takie zalety tej technologii: ułatwienie pracy (67%), poprawa komfortu życia (60%) opieka zdrowotna (42%) oraz zwiększenie bezpieczeństwa (37%).
Pomimo różnic między poszczególnymi krajami, wyniki badania pokazują też powszechną nadzieję pokładaną w innowacjach technologicznych, które mają stać się narzędziem do radzenia sobie z kryzysem klimatycznym.
Daleko nam do optymizmu Chińczyków i Hindusów
Największy optymizm panuje w tym względzie w Chinach (85%), Indiach (83%) i Wielkiej Brytanii (71%). Najbardziej sceptyczni są Francuzi (53%). W Polsce 62% respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że przyszły postęp technologiczny będzie kluczowy w walce ze zmianami klimatu.
Nie brakuje też obaw, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję. Respondenci wskazywali na takie zagrożenia: Potencjalne zagrożenie prywatności, wpływ na bezpieczeństwo pracy i ryzyko pogłębienia nierówności społecznych.
Co ciekawe, często są to te same technologie, z którymi jednocześnie wiążemy największe nadzieje: AI czy roboty.
Musimy mieć kontrolę nad sztuczną inteligencją
„Badanie Bosch Tech Compass pokazuje, że musimy budować zaufanie do sztucznej inteligencji, bo strach przed nieznanym wciąż istnieje. 82% respondentów z Polski oczekuje, że firmy będą posiadały kodeks AI, czyli jasne wytyczne dotyczące wykorzystania tej technologii. W Bosch już kilka lat temu opracowaliśmy zasady stosowania sztucznej inteligencji w naszych produktach, jasno określając etyczne granice dla AI. To człowiek musi mieć pełną kontrolę nad tą technologią, aby móc mieć do niej pełne zaufanie” – podkreśla Rafał Rudziński, prezes spółki Robert Bosch i przedstawiciel Grupy Bosch w Polsce.
Za najważniejszą technologię mającą dominować w następnej dekadzie mieszkańcy badanych krajów uznali sztuczną inteligencję – w Polsce wskazało ją aż 66% respondentów.
Podobne wyniki technologia ta uzyskała w innych regionach świata. Dwa kolejne rozwiązania technologiczne wskazane przez polskich badanych jako kluczowe dla rozwoju kraju w kolejnych latach to roboty przemysłowe (27%) i wodór/ ogniwa paliwowe (25%). Mieszkańcy innych regionów dostrzegają też znaczenie 5G, robotów przemysłowych i pojazdów autonomicznych/ automatyzacji jazdy.
Co ciekawe, w Polsce ten ostatni obszar cieszy się mniejszym zainteresowaniem – wskazało go jedynie 18% badanych.