Sąd uznał, że plakat promujący trasę koncertową „Rzeczpospolita niewierna” zespołu Behemoth nawiązuje do godła państwowego, jednak go nie znieważa. Grafika nie jest godłem w rozumieniu załącznika ustawy definiującej je.
- [...] przedmiotem publicznego znieważenia opisanego w art. 137 Kodeksu Karnego musi być m.in. godło, nie zaś twór graficzny, projekt graficzny, nawiązujący czy też podobny do orła. Jak wynika z opinii jednego z biegłych, projekt został przez autora stworzony od podstaw i nie stanowi przerobienia godła RP – mówiła sędzia gdańskiego sądu okręgowego Monika Jobska w uzasadnieniu wyroku.
Oskarżonych nie było na ogłoszeniu wyroku. Wcześniej zgodzili się na podawanie ich pełnych personaliów. Wyrok nie jest prawomocny.
- Sąd Najwyższy w sprawie Nergala. Wyrok uniewinniający podtrzymany
- Gdańska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie Adama "Nergala" Darskiego
- Prokuratura rozpatrzy kolejne doniesienie na Adama Nergala Darskiego
- Nergal niewinny w procesie o obrażenie uczuć religijnych. Sędzia oddaliła apelację Nowaka [ZDJĘCIA]
Sprawa związana jest z trasą koncertową zespołu Behemoth z 2016 roku. Reklamował ją plakat z wizerunkiem orła, podobnym do godła państwowego, w który wpisany był odwrócony krzyż i ludzkie czaszki. Adam "Nergal" Darski, lider zespołu, Rafał Wechterowicz grafik projektujący plakat i prowadzący internetową stronę oraz sklep Behemotha Maciej Gruszka, usłyszeli zarzut znieważenia godła, za co grozi do roku więzienia. W kwietniu 2018 roku gdański sąd okręgowy uniewinnił oskarżonych. Apelację od wyroku wniósł prokurator. We wrześniu 2018 sąd apelacyjny przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Nergal jest częstym gościem na sądowej ławie skarżonych. W 2008 roku usłyszał zarzut obrazy uczuć religijnych, do której miało dojść rok wcześniej podczas koncertu Behemotha w gdyńskim klubie Ucho. Darski podarł wówczas na scenie Biblię. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył b. poseł Ryszard Nowak, szef Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami. Sprawa została umorzona, ponieważ nikt z uczestników koncertu nie zgłosił się do prokuratury jako osoba poszkodowana. Dwa lata później sprawa znalazła się jednak w sądzie i zakończyła się uniewinnieniem Nergala.
W 2010 roku Nowak ponownie zawiadamiał prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Darskiego. Tym razem muzyk miał się dopuścić szkalowania w tekstach utworów wizerunku Jana Pawła II i pochwalania mordu na świętym Wojciechu. W 2012 roku do prokuratury trafiły kolejne zarzuty pod adresem Nergala, który miał dokonać gwałtu i obrażać uczucia religijne, paląc krzyże. W 2013 roku lider Behemotha został uniewinniony. W 2017 roku Darski nagrał głośne wideo, na którym śpiewał piosenkę, machając sztucznym penisem z przyklejonym na niego ukrzyżowanym Jezusem, na co zareagowała zgłoszeniem do prokuratury organizacja Ordo Iuris.
