Ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz uhonorowany
Ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz doczekał się uhonorowania przy ul. Szerokiej w pobliżu Targu Drzewnego. W sobotę, 13 maja, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy z nazwą skweru. Lokalizacja ta będzie nosić imię ks. infułata Stanisława Bogdanowicza.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawicielka samorządu i prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, Antoni Bogdanowicz, brat księdza infułata, bp. Piotr Przyborek, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej oraz przedstawiciele klubu radnych Wszystko Dla Gdańska, czyli ugrupowanie, które wystąpiło do Rady Miasta o nadanie skwerowi tej nazwy.
Sylwetka ks. infułata Stanisława Bogdanowicza
Ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz urodzony 6 listopada 1939 r. w Żwiryni na Wileńszczyźnie, wieloletni proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Trwałym świadectwem zasług ks. infulata dla kultury są odzyskane, dzięki jego staraniom, zabytki sztuki sakralnej zdobiące dziś wnętrze Bazyliki Mariackiej. Pozostawił po sobie zbiór 60 publikacji i ponad 300 artykułów popularyzujących dzieje Gdańska i historii gdańskiego kościoła, które upowszechniły wiedzę o grodzie nad Motławą. Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz był człowiekiem zasłużonym również dla przemian demokratycznych w Polsce, a szczególnie dla kształtowania etosu wolnościowego w Gdańsku.
Wspierał działaczy opozycji i osoby represjonowane przez reżim komunistyczny. W historię naszego miasta wpisały się odprawiane przez niego msze w intencji ojczyzny oraz manifestacje patriotyczne, które wyruszały z Bazyliki Mariackiej. Jego zasługi zostały docenione w 2001 r., kiedy to za całokształt dokonań związanych z popularyzacją dziejów naszego miasta i podejmowanych działań na rzecz gdańskich zabytków, został wyróżniony Medalem Św. Wojciecha. Rada Miasta Gdańska w 2004 r. nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Parking czy skwer im. ks. Stanisława Bogdanowicza? Kontrowersje wokół pamięci proboszcza Bazyliki Mariackiej
W 2005 r. otrzymał srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej w 2008 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 r. pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz kościoła katolickiego w Polsce oraz zachowania dziedzictwa narodowego, za pracę duszpasterską i społeczną wśród środowisk kombatanckich.
