Gdzie są schrony w Warszawie? To nawet 7 mln metrów sześc. powierzchni, ale miasto nie poda lokalizacji. Dlaczego?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Schrony, które mamy na terenie m.st. Warszawy mogą pełnić co najwyżej funkcję turystyczno-muzealną. Mówię o schronach cywilnych, a nie o tych pod obiektami rządowymi – mówił nam wiosną Michał Kępiński z Fundacji Edukacji Historycznej. Na zdjęciu: schron pod Hutą Warszawa
Schrony, które mamy na terenie m.st. Warszawy mogą pełnić co najwyżej funkcję turystyczno-muzealną. Mówię o schronach cywilnych, a nie o tych pod obiektami rządowymi – mówił nam wiosną Michał Kępiński z Fundacji Edukacji Historycznej. Na zdjęciu: schron pod Hutą Warszawa Szymon Starnawski /Polska Press
Gdzie są schrony w Warszawie? Rafał Trzaskowski przyznał, że w stolicy jest miejsce ukrycia dla wszystkich mieszkańców. Po inwentaryzacji ustalono, że w sumie jest 2100 obiektów z infrastrukturą podziemną. Nie można nazwać ich schronami, ponieważ obecnie nie ma w polskim prawie definicji takiego miejsca. Nie wiadomo więc, w jakim stanie są wspomniane obiekty.

W jakim stanie są schrony w Warszawie?

- Pamiętam, jak tydzień przed wojną udałem się do Kijowa. Już wtedy można było spodziewać się, że coś wydarzy się w Ukrainie. Po powrocie, jeszcze w lutym, poleciłem dyrektorowi Domaradzkiemu przeprowadzenie dokładnej inwentaryzacji miejsc w Warszawie, do których można się udać w sytuacji zagrożenia. 4 maja zakończyliśmy etap inwentaryzacji. Wtedy wysłaliśmy pismo do ministerstwa. Alarmujemy, że zlikwidowano obronę cywilną, a przepisy są niejasne - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Prezydent odwoływał się do słów wiceszefa MSWiA, który wskazał na Warszawę. - Dokonaliśmy przeglądu kilku schronów w Warszawie i ich stan był taki - schrony są w rękach samorządów - że uznaliśmy, że trzeba sprawdzić, jak to wygląda w całej Polsce - powiedział minister Maciej Wąsik w radiowej "Trójce". Dodał, że nikt nie interesował się tym miejscami od czasów zimnej wojny. Trzaskowski odpowiadał, że miasto przeprowadziło inwentaryzację, a jej efekt przesłało do ministerstwa. Nie odpowiedział jednak w jakim stanie są wspomniane obiekty. Miasto nie chce jednak podawać szczegółów. "Nie mamy podstawy prawnej, żeby dzielić się taką informacją z mieszkańcami."

- Schrony, które mamy na terenie m.st. Warszawy mogą pełnić co najwyżej funkcję turystyczno-muzealną. Mówię o schronach cywilnych, a nie o tych pod obiektami rządowymi – mówił nam wiosną Michał Kępiński z Fundacji Edukacji Historycznej. To miłośnik militariów, który do 2019 roku prowadził Muzeum Zimnej Wojny w dawnym schronie atomowym w Warszawie. Jako specjalista od ochrony cywilnej przyznaje, że... taka obecnie właściwie nie istnieje. Do tego ostatnie schrony zostały w Polsce wybudowane w latach 70.

Gdzie są schrony w Warszawie? Nawet 7 mln m3, ale... nie ma definicji

Trzaskowski przyznał, że w Warszawie znajduje się ok. 2100 obiektów z infrastrukturą podziemną, które mogą stanowić schronienie dla ludności, wśród nich są m.in. Stadion Narodowy czy stacje metra. Obecnie w prawodawstwie nie ma takiego pojęcia jak "schron", wobec tego miasto nie podaje jakie warunki są w analizowanych obiektach. - Są to obiekty w których jesteśmy w stanie zabezpieczyć miejsce dla całej ludności Warszawy - uspokaja prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

- Od lutego prowadziliśmy szczegółową inwentaryzację. Szukaliśmy sposobu, jak wyliczyć obiekty. Najprościej było przeszukać archiwa Straży Pożarnej, która odbiera wszystkie budynki. Na tej podstawie możemy powiedzieć, że mamy w Warszawie 7 milionów metrów sześciennych powierzchni, która może stanowić miejsce ukryć. Nie ma w systemie podstawy prawnej, żeby lokalizacją tych obiektów podzielić się z mieszkańcami. My jesteśmy gotowi - powiedział Michał Domaradzki, dyrektor dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

- Czekamy na przepisy prawne, by tę wiedzę wykorzystać. Warszawa jako jedyna dysponuje siecią metra. Policzyliśmy, ile ludzi zmieści się w tych pociągach na wypadek takiej potrzebny. Przyjęliśmy założenie 2 metry na jedną osobę. Chcemy też jasno powiedzieć, że zrobiliśmy to na własną rękę. Do tego potrzebne są przepisy prawa, których od 2004 roku nie ma - dodaje.

mm

Zobacz też: Schron w Koszalinie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl