Spis treści

Pracownicy Google zwolnieni za protesty przeciwko umowie z Izraelem
Zarząd Google zwolnił 28 pracowników z oddziałów firmy w Nowym Jorku oraz w Kalifornii. Zwolnieni nie zgodzili się z tym, że Google kontynuuje umowę na przetwarzanie danych w chmurze z rządem Izraela. Pracownicy zawiązali grupę No Tech For Apartheid. W kalifornijskim oddziale weszli do biura dyrektora generalnego Google Cloud Thomasa Kuriana. Trzymali oni transparenty z takimi napisami jak:
Koniec ludobójstwa dla zysku oraz stoimy za palestyńskimi, arabskimi i muzułmańskimi pracownikami Google.
Głos w tej sprawie zabrał rzecznik Google. Powiedział on w czwartek CNN, że te protesty były częścią kampanii i prowadzili nią ludzie, którzy tylko współpracowali z Google.
Niewielka liczba protestujących pracowników wdarła się do kilku naszych lokalizacji i dokonała zamieszek. Fizyczne utrudnianie pracy innym pracownikom i uniemożliwianie im dostępu do naszych obiektów stanowi wyraźne naruszenie naszych zasad i zachowanie całkowicie niedopuszczalne. Po odrzuceniu wielokrotnych próśb o opuszczenie lokalu, organy ścigania zdecydowały się je usunąć, aby zapewnić bezpieczeństwo biura – powiedział rzecznik.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Zwolnieni pracownicy: Google bardziej ceni Izrael niż swoich ludzi
Rzecznik dodał, że Google zakończył indywidualne dochodzenia, w wyniku których rozwiązano umowę o pracę 28 pracowników. Oznajmił, że niewykluczone są dalsze zwolnienia. Grupa zwolnionych zarzuca Google, że ma kontrakt o wartości aż 1,2 mld dolarów na świadczenie usług przetwarzania w chmurze dla izraelskiego rządu i wojska w ramach projektu Nimbus. Przedstawiciele projektu Nimbus potępili zwolnienia.
Ten rażący akt odwetu wyraźnie wskazuje, że Google bardziej ceni swój kontrakt o wartości 1,2 miliarda dolarów z ludobójczym izraelskim rządem i wojskiem niż swoich własnych pracowników – stwierdziła grupa No Tech For Apartheid.
Google na początku 2024 roku zwolnił wielu pracowników. Wywołało to falę zwolnień u innych gigantów z branży, m.in. w Amazonie.
Źródło: CNN