Grammy 2023. Od Włodka Pawlika do Krzysztofa Pendereckiego. Którzy Polacy zdobyli słynne nagrody?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Włodek Pawlik
Włodek Pawlik wojtkielewicz/kurier poranny
Polski dorobek zdobywców złotych gramofonów jest skromny. Przedstawiamy naszych laureatów amerykańskiej nagrody muzycznej Grammy Awards, czyli od Włodka Pawlika do Krzysztofa Pendereckiego.

Spis treści

Włodek Pawlik - laureat Grammy Awards 2014

Włodek Pawlik (rocznik 1958) to pianista i kompozytor, laureat nagrody Grammy 2014 za płytę „Night In Calisia”. Jest to pierwsza i jedyna w historii nagroda Grammy dla polskiego jazzu.

"Jestem z Polski, z Warszawy. Nie jestem Randy Breckerem, który jak sądzę słucha nas teraz. Cóż mógłbym powiedzieć, jestem głęboko poruszony, jak chyba nigdy dotąd. To nagroda od tych, którzy kochają tę muzykę" - mówił Włodek Pawlik podczas gali w Los Angeles.

Nie zabrakło podziękowań dla Randy Breckera, dla polskich członków Włodek Pawlik Trio - kontrabasisty Pawła Pańty, perkusisty Cezarego Konrada oraz dla Orkiestry Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka. "Ponad wszystko jednak chciałbym podziękować mojej żonie, Jolancie - dodał laureat przytulając żonę. Małżonka nagrodzonego Polaka była producentem tego nagrania.

Kim jest Włodek Pawlik?

Artysta jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Ukończył też studia na wydziale jazzowym Hochschule für Musik w Hamburgu. W 2007 roku uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina.

W jego dorobku jest 30 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, teatralnej, kompozycji orkiestrowych, muzyka do baletu, opera, kantata, dwa koncerty fortepianowe, utwory wokalne.

Cechą charakterystyczną twórczości Pawlika jest wyjątkowa łatwość i naturalność, z jaką porusza się w swojej twórczości, posługując się różnorodnymi technikami w komponowaniu muzyki. Jest bez wątpienia mistrzem muzycznego collage.

Włodek Pawlik - nagrody

Włodek Pawlik jest laureatem m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce (Francja 1984) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Magazyn "Who is Who at North Jazz Festival 1998″ po koncercie jego Tria określił go zaszczytnym mianem “Vladimir Horowitz of jazz”. Gazeta “The Age” okrzyknęła trasę koncertową artysty po Australii jednym z najważniejszych wydarzeń roku 2002, a najsłynniejszy amerykański magazyn jazzowy “Down Beat” przyznał albumowi “Turtles” (Polonia Records, 1995) nagranemu m.in. z Randy Breckerem i Western Jazz Quartet cztery gwiazdki.

Włodek Pawlik zasiadał w jury m.in.: V American Jazz Piano Competition w Indianapolis w 2001, wykładał m.in. na Eastman School of Music, Western Michigan University, Cincinnati College of Music, podczas IAJE Jazz Conference w Los Angeles (1999), w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.

Pawlik jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów “Wrony” i “Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej, “Rewersu” w reżyserii Borysa Lankosza („Złote Lwy” za najlepszą muzykę na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, ”Orły 2010” Polskiej Akademii Filmowej), a także międzynarodowych produkcji, m.in.”Within the Whirlwind” (“Wichry Kołymy”) Marleen Gorris.

Wit, Sasin, Nagórko - laureaci Grammy Awards 2012

Grammy otrzymali też:

  • Dyrygent, kompozytor, profesor dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Antoni Wit w kategorii Najlepsze kompendium muzyki klasycznej za płytę z dziełami Krzysztofa Pendereckiego: Fonogrammi, Koncert na róg, Partita, Przebudzenie Jakuba, Anaklasis, De natura sonoris w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej.
  • Realizator dźwięku i producent muzyczny Andrzej Sasin w kategorii Najlepsze kompendium muzyki klasycznej za płytę z dziełami Krzysztofa Pendereckiego Fonogrammi: Koncert na róg, Partita, Przebudzenie Jakuba, Anaklasis, De natura sonoris w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej.
  • Reżyser dźwięku i producentka muzyczna Aleksandra Nagórko w kategorii Najlepsze kompendium muzyki klasycznej za płytę z dziełami Krzysztofa Pendereckiego Fonogrammi: Koncert na róg, Partita, Przebudzenie Jakuba, Anaklasis, De natura sonoris w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej.

Grammy dla Krzysztofa Pendereckiego

Za 2017 r. nagrodę otrzymali Krzysztof Penderecki i Henryk Wojnarowski w kategorii Najlepsze występy chóralne za "Penderecki Conducts Penderecki, Volume 1".

Nasz wybitny kompozytor był też nagradzany w:

  • 1988 - w kategorii Najlepsza kompozycja współczesna muzyki klasycznej za płytę z własnym Koncertem wiolonczelowym nr 2 w wykonaniu Mścisława Rostropovicha i Philharmonia Orchestra.
  • 1999 - w kategorii Najlepsza kompozycja współczesna muzyki klasycznej za płytę z własnym Koncertem skrzypcowym nr 2 w wykonaniu Anne Sophie-Mutter i London Symphony Orchestra.
  • 2001 - w kategorii Najlepsza kompozycja na chór za płytę z nagraniem.

Za 1968 r. Krzysztof Penderecki został wyróżniony Grammy Trustees Award za znaczący wkład, inny niż występy, w dziedzinie nagrań.

Lista polskich laureatów złotego gramofonu jest skromna. Nie udało się to wielu znanym na świecie polskim artystom, choćby Michałowi Urbaniakowi czy Basi Trzetrzelewskiej. Kiedy doczekamy się kolejnej nagrody Grammy dla naszych artystów? Czas pokaże.

Grammy 2023 - czy Beyoncé pobije rekord wszech czasów?

Jeśli Beyoncé zdobędzie w 2023 r. wspomniane cztery nagrody, stanie się artystką z największą liczbą nagród Grammy wszechczasów - 32. Tym samym pobije rekord nieżyjącego już Georga Soltiego - 31.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl