Konferencja GROTowisko-24 organizowana jest od 2021 r. przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Uczestniczą w niej także przedstawiciele Fabryki Broni Łucznik w Radomiu. Przedsięwzięcie ma służyć wymianie i rozpowszechnianiu wniosków z eksploatacji karabinka MSBS GROT oraz upowszechniać dobre praktyki dotyczące jego użytkowania.
Nieodzowną częścią doskonalenia konstrukcji broni jest wymiana doświadczeń z jej eksploatacji między użytkownikami a konstruktorami-inżynierami. Współzawodnictwo strzeleckie jest częścią integracji środowiska cywilnego z wojskowym i popularyzuje Wojska Obrony Terytorialnej.
Pierwszy dzień (22 czerwca br.) - wówczas odbędzie się konferencja ekspercka w Klubie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, będzie poświęcony wymianie doświadczeń przy jednoczesnym uwzględnieniu wniosków płynących z dotychczasowej eksploatacji karabinków MSBS GROT. Podczas kilku paneli tematycznych - głos zabiorą m.in. konstruktorzy, inżynierowie, użytkownicy oraz eksperci z zakresu broni palnej. W programie przewidziano m.in:
- Doświadczenia z użytkowania karabinka MSBS GROT przez użytkowników spoza szeregów WOT,
- Analizę montażu dodatkowego wyposażenia do karabinka,
- Analizę nowego „Programu strzelań z broni strzeleckiej” z karabinka MSBS Grot.
- Ewolucję oraz perspektywy rozwoju GROT-a.
Zostaną także omówione różne wersje MSBS:
- A3,
- MSBS GROT PC (karabinek o podwyższonej celności),
- GROT 762N.
Drugi dzień stanie pod znakiem praktyki. Na strzelnicy Bellona Marynino przewidziano zawody strzeleckie składające się z dwóch równoległych części: wojskowej, w której wystartują wyłącznie żołnierze oraz cywilnej, w której udział wezmą strzelcy sportowi oraz pasjonaci broni strzeleckiej.
Po raz pierwszy przeprowadzony zostanie przegląd zdolności operatorów – żołnierzy WOT - bezzałogowych statków powietrznych (bsp) klasy micro. Przegląd zdolności operatorów polegał będzie na rozpoznaniu z powietrza, w określonych ramach czasowych, obiektów rozmieszczonych w terenie.
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej jest instytucją ekspercką dla modułowych systemów broni strzeleckiej i zarządza procesem zbierania oraz wdrażania doświadczeń w zakresie eksploatacji karabinka MSBS GROT. Odpowiada też za pozyskiwanie i wprowadzenie ww. karabinka w całych Siłach Zbrojnych RP. Aktualnie w Wojskach Obrony Terytorialnej użytkowanych jest ponad 40 tys. karabinków MSBS GROT w wersji A1 i A2.
Źródło: informacja prasowa DWOT
