Pryszczyca (Foot and mouth disease - FMD) to zakaźna i zaraźliwa chorobą zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Chodzi o bydło, ale też świnie, owce i kozy. Wirusem mogą zarazić się też zwierzęta żyjące w ogrodach zoologicznych.
Pryszczyca, groźny wirus zaatakował po latach nieobecności
Ostatni przypadek FMD w Polsce stwierdzono w 1971 roku. Stwierdzenie choroby tuż przy granicy z Polską jest poważnym zagrożeniem.
"Wirus wydalany jest przez zakażone zwierzę jeszcze przed wystąpieniem u niego objawów chorobowych. Zakażone i chore na pryszczycę zwierzęta wydalają wirus z wydychanym powietrzem, z ich wydzielinami oraz wydalinami. Największa koncentracja wirusa znajduje się w płynie surowiczym i nabłonku pojawiających się pęcherzy. Zwierzęta mogą być nosicielami wirusa nawet do trzech lat" - informuje Główny Inspektorat Weterynarii.
Źródła zakażenia to:
zwierzęta chore lub po przechorowaniu,
ślina, mleko i jego przetwory, kał, pasza, woda, żłoby, podłogi, pastwiska, skóra, wełna, ręce i odzież obsługi,
mięso i jego przetwory,
nasienie i zarodki,
środki transportu, gryzonie, ptaki, owady,
odpadki kuchenne.
Dolny Śląsk. Wojewoda zwołała sztab kryzysowy
Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z odnotowaniem przy granicy z Polską, na terenie Republiki Federalnej Niemiec, ogniska pryszczycy (FMD) zwołano w sobotę (11 stycznia).
Dokonano oceny stanu przygotowania województwa w przypadku ewentualnego ujawnienia ognisk choroby oraz omówiono działania, które mogą być podjęte w przypadku ujawnienia pierwszych przypadków choroby na terenie województwa. Wojewoda zaapelowała do służb o wzmożony monitoring - poinformował Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy Wojewody Dolnośląskiego.
Pryszczyca przy granicy z Polską
Ognisko silnie zakaźnej pryszczycy wykryto w niemieckiej Brandenburgii. W jednym z powiatów graniczących z Polską padły trzy woły. To pierwszy taki przypadek u naszych zachodnich sąsiadów od 1988 roku. Zwierzęta, które zostały zarażone wirusem, są zabijane, a następnie utylizowane.
Zobacz też:
