I pewno nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby kalendarz wskazywał co najmniej połowę września. Tymczasem grzybobranie w maju musi budzić zdziwienie i pytania: czy to normalne, czy może przyroda oszalała. Zwłaszcza że doniesienia o wysypie prawdziwków napływają też z Zachodniopomorskiego, Mazowieckiego czy Borów Tucholskich.
Prof. Adam Rostański, szef Pracowni Dokumentacji Botanicznej na wydziale Biologi Uniwersytetu Śląskiego tłumaczy niespodziewane majowe grzybobranie tak: - Prawdziwki i podgrzybki o tej porze roku to zjawisko rzadkie, zatem z pewnością mamy do czynienia z anomalią. Jej przyczyn trzeba szukać w ciepłej zimie i wiośnie. Grzybnia do rozwoju oprócz wilgoci potrzebuje przede wszystkim właśnie ciepła, którego miała pod dostatkiem. Ostatnie ochłodzenie dało sygnał grzybom, że "skończyło się lato" i wystartowały z owocnikami - mówi prof. Rostański.
Czy to oznacza, że o tradycyjnym jesiennym grzybobraniu możemy już zapomnieć? Wszystko zależy od tego jakie będzie lato. Jeśli wilgotne i ciepłe, to już we wrześniu czeka nas drugi zbiór w tym roku.
CZYTAJ TAKŻE:
Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących? [GRZYBY JADALNE PORADNIK]
Grzyby 2013: To może być obfitujący w grzyby weekend. Gdzie wybrać się na grzybobranie?
Grzyby 2013: Czekamy na wysyp grzybów. Czy w końcu nadejdzie?
Na grzyby! To najlepszy od lat sezon dla grzybiarzy [JAKIE GRZYBY ZBIERAĆ]
*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]