Spis treści

Hałas olbrzymim problemem. Może być nawet śmiertelny
Hałas powoduje coraz większe problemy u ludzi. Zakłóca sen, utrudnia skupienie się przy nauce, czy nad pracą. Jak się okazuje, odnotowuje się coraz więcej przypadków złego stanu zdrowia. Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wynika, że hałas jest drugą, po smogu, najważniejszą przyczyną środowiskową złego stanu zdrowia Europejczyków. Okazuje się, że hałas odpowiada za aż 16,6 tys. przedwczesnych zgonów w krajach UE. Najwięcej hałasu na Starym Kontynencie powoduje ruch drogowy.
Raport zawiera też bardziej szczegółowe dane. Warto je przypomnieć — hałas może być przyczyną rozwoju 48 tys. nowych przypadków choroby niedokrwiennej serca. Powoduje też przewlekłą drażliwość (22 mln osób), poważne zakłócenia snu (6,5 mln osób), a jedynie z powodu hałasu emitowanego przez samoloty 12,5 tys. dzieci w wieku szkolnym ma problem z czytaniem — powiedział prof. Henryk Skarżyński, otorynolaryngolog, audiolog, foniatra, Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Dźwięk głosów w słuchawkach to ok. 100 decybeli. To niedaleko od granicy ogłuchnięcia
WHO rekomenduje, aby hałas w ciągu dnia nie przewyższał 55 decybeli. Okazuje się, że nawet głośne rozmowy w restauracji generują około 70 decybeli. Jeśli hałas przekroczy 80 decybeli, to oznacza to próg alarmowy. Wtedy trzeba podjąć decyzję o zmniejszeniu siły dźwięku. Jadący motocykl to 90 decybeli, a muzyka w słuchawkach to aż 100 decybeli. Człowiek może stracić słuch, jeśli hałas przekroczy 140-150 decybeli.
Warto być świadomym zagrożeń spowodowanych hałasem. Dlatego też 25 kwietnia obchodzi się Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Pierwsze obchody odbyły się w 1995 roku, a inicjatorem była Liga Niedosłyszących. W Polsce dzień ten wpisany został do kalendarza jako święto w 2000 roku w celu propagowania wiedzy na temat powszechnej obecności.
Źródło: WHO