„Historyczny wyrok”. Kapitan włoskiego holownika prawomocnie skazany za odepchnięcie migrantów do Libii

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Sprawa dotyczyła wydarzeń z lipca 2018 roku.
Sprawa dotyczyła wydarzeń z lipca 2018 roku. PAP/EPA
Włoski Sąd Najwyższy wydał – jak to określiły tamtejsze media – „historyczny wyrok”. Sprawa dotyczy kapitana włoskiego holownika, który po uratowaniu migrantów przekazał ich libijskim służbom. Sąd stwierdził, że nie mógł tego zrobić, ponieważ Libia nie jest krajem bezpiecznym.

Spis treści

Czego dotyczy wyrok włoskiego sądu?

– Wyrok Sądu Najwyższego (Kasacyjnego), który zapadł w sobotę, jest przełomowy, ponieważ po raz pierwszy kapitan prywatnej jednostki został skazany za odepchnięcie migrantów do Libii, gdzie doświadczają oni wyzysku, tortur, a ich życia jest zagrożone – wyjaśnili eksperci prawni, zajmujący się kwestiami migracji.

Sprawa dotyczyła wydarzeń z lipca 2018 roku. Wtedy to kapitan statku holowniczego, należącego do platformy wiertniczej, udzielił pomocy 101 migrantom z dryfującego pontonu, a następnie przekazał ich libijskiej straży przybrzeżnej. W poprzednich instancjach kapitan został skazany na rok pozbawienia wolności.

Według włoskiego Sądu Najwyższego, który wyrok ten utrzymał, kapitan naruszył procedury przewidziane przez konwencję w sprawie bezpieczeństwa życia na morzu oraz dyrektywy Międzynarodowej Organizacji Morskiej, dokonując aktu – jak określił sąd – „zbiorowego odepchnięcia do portu libijskiego, uważanego za niebezpieczny”.

Sąd orzekł ponadto, że włoski kapitan miał obowiązek zweryfikować wcześniej, czy migranci chcą ubiegać się o azyl oraz przeprowadzić konieczne kontrole dotyczące osób małoletnich bez opieki.

Nie tylko polityczne znaczenie wyroku

Agencja ANSA zaznacza, że wyrok ma nie tylko znaczenie polityczne, ale może mieć też istotny wpływ na inne trwające postępowania sądowe dotyczące niesienia pomocy migrantom na morzu. Zaznaczono, że już niektóre organizacja pozarządowe zaangażowane w takie akcje ratownicze zapowiedziały pozew zbiorowy przeciwko rządowi Włoch i ministerstwu spraw wewnętrznych w związku z memorandum Włochy-Libia w sprawie zwalczania nielegalnej imigracji.

Włoski działacz Luca Casarini z organizacji pozarządowej Mediterranea Saving Humans, który w zeszłym roku na zaproszenie papieża Franciszka był gościem synodu biskupów w Watykanie, oświadczył, że sobotni wyrok stwierdza jasno, że libijska straż przybrzeżna nie może koordynować akcji ratowania migrantów, ponieważ – jak stwierdził – „nie jest w stanie zagwarantować poszanowania praw człowieka”.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl