Hiszpania boryka się z problemem ubóstwa. Z roku na rok jest coraz gorzej

OPRAC.: Aleksandra Jaros
Ponad 13 mln osób w Hiszpanii, czyli 27,8 proc. ludności, znajduje się w sytuacji ryzyka ubóstwa lub wykluczenia społecznego
Ponad 13 mln osób w Hiszpanii, czyli 27,8 proc. ludności, znajduje się w sytuacji ryzyka ubóstwa lub wykluczenia społecznego pixabay
W Hiszpanii rośnie bieda. Zgodnie z ostatnim raportem Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu, ponad 13 mln osób w Hiszpanii, czyli 27,8 proc. ludności, znajduje się w sytuacji ryzyka ubóstwa lub wykluczenia społecznego, to o 380 tys. osób więcej niż w roku poprzednim.

Hiszpania znów w kryzysie

Sytuacja mieszkańców Hiszpanii wygląda źle, a mogło być jeszcze gorzej. Według raportu EAPN-ES, gdyby nie "tarcza socjalna", osób w sytuacji ubóstwa byłoby o 1,5 mln więcej.

Tylko w madryckiej gminie Mostoles (ponad 200 tys. mieszkańców) co najmniej 1600 rodzin otrzyma rządowe bony socjalne na produkty pierwszej potrzeby jak żywność, odzież, środki higieny i transport. Bony w wysokości od 400 do 1 tys. euro rozdawane są już od kilku dni - poinformował lewicowy rząd lokalny (PSOE - UP). Wobec dużego zapotrzebowania rząd zwiększył przeznaczoną na pomoc pulę z 1 mln do 2,3 mln euro. Celem jest pomoc rodzinom cierpiącym jeszcze skutki pandemii Covid, ale także skutki wojny na Ukrainie i wzrost cen energii.

O pomoc finansowa ubiegają się osoby znajdujące się w sytuacji bezrobocia albo pracujące w niepełnym wymiarze godzin, samozatrudnieni, renciści, emeryci, ofiary przemocy domowej, przeznaczający na wynajem mieszkań ponad 60 proc. dochodów, a także osoby, które przyjęły pod swój dach uchodźców ukraińskich.

W sytuacji ubóstwa coraz więcej osób mających pracę

Dane EAPN-ES wykazują zmianę „profilu biedy” - wzrost liczby osób pracujących, które znajdują się w sytuacji ubóstwa, w tym osoba z wykształceniem średnim i uniwersyteckim. W 2021 r. ponad 14 proc. osób zatrudnionych znajdowało się w sytuacji ubóstwa. Ponad 36 proc. żyjących w biedzie przeznacza ponad 40 proc. dochodów na wynajem mieszkania.

Zgodnie z badaniami warunków życia Krajowego Instytutu Statystyki (INE) z lipca 2021 r., próg dochodowy determinujący sytuację skrajnego ubóstwa wynosi nieco ponad 6,4 tys. euro na gospodarstwo domowe rocznie. To oznacza, że każda osoba musi przeżyć za mniej niż 218 euro miesięcznie w rodzinie złożonej z dwóch osób dorosłych i dwojga dzieci. Z tego budżetu musi pokryć wszystkie swoje koszty utrzymania jak wyżywienie, mieszkanie, media, odzież, szkołę dzieci, zdrowie, i wypoczynek.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl