W hokejowych MŚ Elity niespodzianki są rzadko
W tym roku mistrzostwa świata elity powinny interesować polskich kibiców jeszcze bardziej niż w ostatnich latach. To będzie okazja nie tylko zobaczyć w akcji najlepszych hokeistów globu, ale i przyjrzeć się zespołom, z którymi za rok będą rywalizować Biało-Czerwoni. Przypomnijmy, że w zakończonych kilka dni temu MŚ Dywizji 1A w Nottingham Polacy spisali się świetnie, zajęli 2. miejsce (za Wielką Brytanią) i awansowali do elity.
Fakt, że przez 21 lata nie było nas na najwyższym hokejowym szczeblu świadczy, że poziom tej dyscypliny w innych krajach podniósł się znacznie bardziej niż u nas.
Wiadomo, że lista kandydatów do medali zazwyczaj zawiera te same pozycje: Kanada, USA, Szwecja, Finlandia, Czechy, Rosja (ci ostatni zostali wykluczeni z powodu inwazji zbrojnej na Ukrainę). Na 21 edycji MŚ w XXI w. (w 2020 r. MŚ z powodu pandemii zostały odwołane) hokeiści spoza grona na podium byli tylko 5-krotnie: Słowacja w 2002 r. złoto zdobyła, rok później miał brąz, w 2012 r. dorzuciła srebro; dwukrotnie zaskoczyli Szwajcarzy, zdobywając srebra w 2013 i 2018 r. Do listy niespodzianek dopisać też trzeba wicemistrzostwo olimpijskie Niemców z Pjongczangu (2018).
To jednak ledwie około połowa 16-zespołowej stawki elity. Nie ma co ukrywać, że na zwycięstwa Polaków z najlepszymi z najlepszych przyjdzie nam pewnie długo poczekać (dodajmy, że ostatnio oficjalne mecz tuzami, z Czechami czy Finlandią, graliśmy w... 2002 r., na mecz z USA czekamy nawet o 10 lat dłużej). Najpierw trzeba będzie utrzymać się w elicie, co również będzie wyzwaniem. A będącymi obecnie w tym gronie Francją, Kazachstanem, Słowenią czy Węgrami w ostatnich latach potrafiliśmy wygrywać.
Finlandia głównym faworytem hokejowych MŚ Elity
Mistrzostwa świata elity trwać będą ponad dwa tygodnie, zawodników i kibiców czeka solidna dawka hokeja. W fazie grupowej zespoły rozegrają po 7 spotkań. Najsłabsze z każdej z grup spadną do Dywizji 1A, po cztery najlepsze awansują do ćwierćfinałów.
Bukmacherzy w roku najwyżej oceniają szanse współgospodarzy Finlandii. Faza grupowa i ćwierćfinały będą w Tampere i łotewskiej Rydze, od półfinał - już w w tym pierwszym mieście. Finowie bronią złota z MŚ sprzed roku, do gry przystępują także jako aktualni mistrzowie olimpijscy. W trzech ostatnich czempionatach byli w finale, dwa razy wygrali, raz przegrali (z Kanadą w 2021 r.).
W tym roku do kadry na MŚ wraca Kaapo Kakko, jeden z bohaterów MŚ 2019 (miał wówczas 19 lat), który ostatnio koncentrował się na grze w NHL. W składzie nadal są wyróżniający się gracze z poprzedniego sezonu: Mikko Lehtonen, Sakari Manninen czy Joel Armia.
Kto może im zagrozić? Wysoko stoją także akcje Kanady, Czech i Szwecji. Głównym kandydatami do spadku są Słoweńcy i Węgrzy.
Hokejowe MŚ Elity 2023 będzie można oglądać w TVP Sport.
Oto podział na grupy MŚ Elity 2023:
Grupa A (Tampere)
- Finlandia
- USA
- Szwecja
- Niemcy
- Francja
- Austria
- Węgry
- Dania
Grupa B
- Słowacja
- Czechy
- Łotwa
- Kanada
- Szwajcaria
- Słowenia
- Norwegia
- Kazachstan
