Myślenicki obiekt powstał w roku 2009. Oferuje pełnowymiarowe boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną, piłkę nożną halową, futsal i tenis stołowy. Na trybunach może pomieścić się 566 osób. Hala dysponuje ośmioma szatniami i bogatym zapleczem. W bezpośrednim otoczeniu hali znajdują się tereny zielone i kilka boisk piłkarskich.
Kickboxing w Japonii i USA
Termin „kickboxing” po raz pierwszy pojawił się w Japonii w roku 1960. Nowa sztuka walki powstała z połączenia technik głównie karate i boksu tajskiego. Rozwijała się za sprawą japońskiego promotora bokserskiego Osamu Noguchiego. Szybko zdobyła popularność w Japonii, potem zainteresowanie nią spadło, a odżyło w 1993 roku wraz z założeniem organizacji K-1.
W USA kickboxing narodził się w latach 70., gdy amerkańscy karatecy szukali systemu, w którym mogliby zadawać ciosy pięściami z pełną siłą, a tym samym rywalizować w warunkach bardziej realnej walki. W ten sposób powstał full contact karate. Zawodnicy zaczęli używać rękawić, wzorem z boksu. Najpierw rywalizowali na matach, potem przenieśli się na ring bokserski.
Trzy formuły w Myślenicach
20 lipca 2021 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski oficjalnie uznał kickboxing za dyscyplinę olimpijską. Nie znalazł się on jednak w programie igrzysk w Paryżu w 2024 roku. Trwają starania, by pojawił się w programie kolejnych IO, które odbędą się w Los Angeles w 2028 roku.
W Myślenicach kickbokserzy będą rywalizować w trzech formułach: full contact (walka, w której dozwolone są wszystkie techniki nożne i bokserskie powyżej pasa, z minimalną liczbą 8 kopnięć podczas rundy), light contact (forma walki ciągłej, w której zawodnicy muszą wykazać się umiejętnością walki technicznej) i point fighting (walka jest przerywana i punktowana po każdym czystym trafieniu przeciwnika; obowiązuje ograniczona siła uderzeń). W piątek ćwierćinały rozpoczną się o godZ. 10 i 15.
Kicboxing w Myślenicach - kategorie wagowe
kobiety:
- full contact - 52, 60 i 70 kg
- light contact - 50 i 60 kg
- point fighting - 50, 60 i 70 kg
mężczyżni:
- full contact - 63,5, 75 i 85 kg
- light contact - 63 i 79 kg
- point fighting - 63, 74 i 84 kg
Reprezentacja Polski w kickboxingu na IE 2023
kobiety
- full contact - 60 kg – Kinga Szlachcic
- full contact - 70 kg – Karolina Juja
- light contact - 50 kg – Anna Knobel
- light contact - 60 kg – Monika Puzio-Nieszporek
mężczyźni
- full contact - 63,5 kg – Oskar Sobański
- full contact - 75 kg – Jakub Pokusa
- full contact - 86 kg – Robert Krasoń
- light contact - 63 kg – Albert Mederski
- light contact -79 kg – Krystian Rzepka
