Igrzyska Europejskie 2023. Od środy do soboty na Rynku Głównym w Krakowie turniej w teqballu - w randze mistrzostw Europy

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
17.09.2022 Krakow: zawody Teqball World Series, czyli przedsmak emocji w Igrzyskach Europejskich
17.09.2022 Krakow: zawody Teqball World Series, czyli przedsmak emocji w Igrzyskach Europejskich Andrzej Banaś
Przez cztery dni, od środy 28 czerwca do soboty 1 lipca, na krakowskim Rynku Głównym odbywać się będzie turniej teqballa - prężnie rozwijającej się dyscypliny sporowej, będącej swego rodzaju połączeniem piłki nożnej z tenisem stołowym. Zawody Igrzysk Europejskich 2023 będą mieć rangę mistrzostw Europy.

Teqball - młoda dyscyplina

Teqball jest młodą dyscypliną sportową, wymyśloną w 2014 roku przez węgierskich miłośników futbolu Gabora Borsanyiego i Viktora Huszara, których pomysł mocno wsparł biznesmen Gyorgy Gattyan. Po raz pierwszy teqball oficjalnie został zaprezentowany w 2016 roku w Budapeszcie, gdzie wystąpił jeden z jego propagatorów Ronaldinho. Rok później powstała Międzynarodowa Federacja Teqball (FITEQ) i zorganizowano pierwsze mistrzostwa świata. Obok Brazylijczyka ambasadorami teqballa są dziś inni byli znakomici piłkarze, m.in. Portugalczyk Luis Figo, Francuz Robert Pires i Hiszpan Carles Puyol.

Teqball polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała z wyjątkiem rąk i ramion, by trafiła ona w część stołu (podobnego do używanego w grze w tenisa stołowego, ale nie płaskiego a o wypukłym kształce; oba jego końce są skierowane w dół) po stronie rywala (rywali). Zalecana jest piłka o rozmiarze 5, wyglądem zbliżona jest do tej, jaką stosuje się w piłce nożnej. Zmagania kobiet i mężczyzn odbywają się w singlu, deblu i mikście (debel mieszany). W trakcie gry nie można dotykać rywala i stołu. Teqball jest świetnym uzupełnieniem treningu piłkarskiego, pozwala na rozwijanie umiejętności technicznych.

Zasady obowiązujące w teqballu

  • Podczas meczu gra się do dwóch wygranych setów (do 12 zdobytych punktów); punkty zdobywa się, gdy przeciwnik nie odbierze (nie obroni) zagranej piłki.
  • Zawodnik/zespół musi przebić piłkę maksymalnie w trzech odbiciach (w deblu i mikście zawodnicy muszą też przynajmniej raz podać piłkę do siebie).
  • Nie wolno dwa razy z rzędu odbić piłkę tą samą częścią ciała; piłka może być zagrana na połowę rywala tą samą częścią ciała nie więcej niż dwa razy.
  • Zawodnik ma - tak jak w tenisie ziemnym - dwie próby serwisowe; zmiana zawodnika/zespołu serwującego następuje po czterech kolejnych akcjach.

Nasi medaliści MŚ w teqballu

Polscy sympatycy teqballa mieli okazje oglądać czołowych specjalistów tej dyscypliny podczas mistrzostw świata 2021 w Gliwicach (Arena Gliwice) i turnieju z cyklu Teqball World Series 2022 w Krakowie (Rynek Główny). Podczas tej pierwszej imprezy nasi reprezentanci zdobyli dwa medale w singlu: srebrny Paulina Łężak i brązowy Adrian Duszak. W Igrzyskach Europejskich w Krakowie każdy kraj mógł wystawić kwartet (jeden zawodnik lub jedna zawodniczka może zagrać w maksymalnie dwóch kategoriach). Podstawę kwalifikacji dla naszej kadry stanowiła pozycja poszczególnych graczy w europejskim rankingu.

Najbardziej utytułowanym Polakiem, który wystąpi w Krakowie, jest Adrian Duszak - wicemistrz świata 2019 i 2022 w singlu, brązowy medalista MŚ 2018 i 2020 w singlu oraz 2022 w deblu mieszanym. Zajmuje on trzecie miejsce w światowym rankingu FITEQ. Największym sukcesem Alicji Bartnickiej jest brąz MŚ 2022 w deblu mieszanym, zdobyty z Duszakiem. Ewa Kamińska może się pochwalić awansem do ćwierćfinału MŚ 2021 w deblu mieszanym (w duecie z Patrykiem Kamińskim), a Marek Pokwap awansem do ćwierćfinału MŚ 2022 w deblu mężczyzn (w parze z Alanem Gałeckim).

Reprezentacja Polski w teqballu w IE w Krakowie

  • Alicja Bartnicka (debel kobiet i debel mieszany)
  • Adrian Duszak (singiel mężczyzn i debel mężczyzn)
  • Ewa Kamińska (singiel kobiet i debel kobiet)
  • Marek Pokwap (debel mężczyzn i debel mieszany)
  • Michał Listkiewicz - prezes
  • Jan Ochędalski – kierownik ekipy
  • Lechosław Dowgwiłłowicz-Nowicki – trener
  • Patryk Kamiński – trener

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl