Teqball - młoda dyscyplina
Teqball jest młodą dyscypliną sportową, wymyśloną w 2014 roku przez węgierskich miłośników futbolu Gabora Borsanyiego i Viktora Huszara, których pomysł mocno wsparł biznesmen Gyorgy Gattyan. Po raz pierwszy teqball oficjalnie został zaprezentowany w 2016 roku w Budapeszcie, gdzie wystąpił jeden z jego propagatorów Ronaldinho. Rok później powstała Międzynarodowa Federacja Teqball (FITEQ) i zorganizowano pierwsze mistrzostwa świata. Obok Brazylijczyka ambasadorami teqballa są dziś inni byli znakomici piłkarze, m.in. Portugalczyk Luis Figo, Francuz Robert Pires i Hiszpan Carles Puyol.
Teqball polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała z wyjątkiem rąk i ramion, by trafiła ona w część stołu (podobnego do używanego w grze w tenisa stołowego, ale nie płaskiego a o wypukłym kształce; oba jego końce są skierowane w dół) po stronie rywala (rywali). Zalecana jest piłka o rozmiarze 5, wyglądem zbliżona jest do tej, jaką stosuje się w piłce nożnej. Zmagania kobiet i mężczyzn odbywają się w singlu, deblu i mikście (debel mieszany). W trakcie gry nie można dotykać rywala i stołu. Teqball jest świetnym uzupełnieniem treningu piłkarskiego, pozwala na rozwijanie umiejętności technicznych.
Zasady obowiązujące w teqballu
- Podczas meczu gra się do dwóch wygranych setów (do 12 zdobytych punktów); punkty zdobywa się, gdy przeciwnik nie odbierze (nie obroni) zagranej piłki.
- Zawodnik/zespół musi przebić piłkę maksymalnie w trzech odbiciach (w deblu i mikście zawodnicy muszą też przynajmniej raz podać piłkę do siebie).
- Nie wolno dwa razy z rzędu odbić piłkę tą samą częścią ciała; piłka może być zagrana na połowę rywala tą samą częścią ciała nie więcej niż dwa razy.
- Zawodnik ma - tak jak w tenisie ziemnym - dwie próby serwisowe; zmiana zawodnika/zespołu serwującego następuje po czterech kolejnych akcjach.
Nasi medaliści MŚ w teqballu
Polscy sympatycy teqballa mieli okazje oglądać czołowych specjalistów tej dyscypliny podczas mistrzostw świata 2021 w Gliwicach (Arena Gliwice) i turnieju z cyklu Teqball World Series 2022 w Krakowie (Rynek Główny). Podczas tej pierwszej imprezy nasi reprezentanci zdobyli dwa medale w singlu: srebrny Paulina Łężak i brązowy Adrian Duszak. W Igrzyskach Europejskich w Krakowie każdy kraj mógł wystawić kwartet (jeden zawodnik lub jedna zawodniczka może zagrać w maksymalnie dwóch kategoriach). Podstawę kwalifikacji dla naszej kadry stanowiła pozycja poszczególnych graczy w europejskim rankingu.
Najbardziej utytułowanym Polakiem, który wystąpi w Krakowie, jest Adrian Duszak - wicemistrz świata 2019 i 2022 w singlu, brązowy medalista MŚ 2018 i 2020 w singlu oraz 2022 w deblu mieszanym. Zajmuje on trzecie miejsce w światowym rankingu FITEQ. Największym sukcesem Alicji Bartnickiej jest brąz MŚ 2022 w deblu mieszanym, zdobyty z Duszakiem. Ewa Kamińska może się pochwalić awansem do ćwierćfinału MŚ 2021 w deblu mieszanym (w duecie z Patrykiem Kamińskim), a Marek Pokwap awansem do ćwierćfinału MŚ 2022 w deblu mężczyzn (w parze z Alanem Gałeckim).
Reprezentacja Polski w teqballu w IE w Krakowie
- Alicja Bartnicka (debel kobiet i debel mieszany)
- Adrian Duszak (singiel mężczyzn i debel mężczyzn)
- Ewa Kamińska (singiel kobiet i debel kobiet)
- Marek Pokwap (debel mężczyzn i debel mieszany)
- Michał Listkiewicz - prezes
- Jan Ochędalski – kierownik ekipy
- Lechosław Dowgwiłłowicz-Nowicki – trener
- Patryk Kamiński – trener
