Igrzyska Olimpijskie 2024. Wybierasz się do Paryża? Zobacz najważniejsze informację przed "olimpiadą"!

Damian Kelman
Wideo
od 7 lat
W tym tygodniu rozpoczynają się Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu. Popularna "Olimpiada" dostarczy nam mnóstwa emocji i będzie doskonałą okazją do wspierania polskich sportowców. Wybierasz się do stolicy Francji, by kibicować biało-czerwonym? Koniecznie zapoznaj się z tymi informacjami!

Spis treści

Igrzyska Olimpijskie 2024 we Francji

XXXIII letnie Igrzyska Olimpijskie rozpoczną się już niebawem. Tegoroczna impreza odbędzie się we Francji, a konkretniej w Paryżu, który został ogłoszony miastem-gospodarzem Igrzysk 13 września 2017 roku. To trzeci raz, gdy Igrzyska Olimpijskie zawitają do stolicy Francji. Poprzednio miało to miejsce w 1900 i 1924 roku.

Olimpiada 2024 czy Igrzyska Olimpijskie?

W przestrzeni publicznej, a czasem nawet w języku ekspertów, często możemy usłyszeć, iż Igrzyska Olimpijskie nazywane są Olimpiadą. Nie jest to prawidłowa nazwa i wprowadza w błąd.

Igrzyska Olimpijskie to okres, w którym odbywają się zawody sportowe, a zawodnicy walczą o medale.

Olimpiada natomiast w starożytności oznaczała coś zupełnie innego. Olimpiada to czteroletni okres, w którym sportowcy przygotowywali się do Igrzysk Olimpijskich. Oznacza to, że zatem obecnie jesteśmy w końcowym okresie Olimpiady przed Igrzyskami Olimpijskimi 2024 w Paryżu.

Chociaż coraz częściej wyrażenia te stosuje się jako synonimy, warto wiedzieć, jaka jest ich pierwotna definicja.

Areny olimpijskie na Igrzyskach we Francji

Polska strona rządowa przygotowała podstawowe informacje dla wszystkich kibiców Polaków, którzy będą kibicował biało-czerwonym. Na początek wskazano miejsca, gdzie będzie się odbywać rywalizacja. Chociaż przyjęło się mówić, że to igrzyska w Paryżu rywalizacja będzie bardziej rozłożona.

"Zawody zaplanowano na 35 obiektach w 18 miastach. Większość konkurencji zostanie rozegrana w Paryżu i 8 miejscowościach aglomeracji paryskiej. Poza regionem paryskim odbędą się między innymi mecze piłki nożnej, ręcznej i koszykówki, konkurencje strzeleckie i żeglarskie. Najdalej od Paryża - na Polinezji Francuskiej - będą miały miejsce zawody windsurfingowe" - informuje gov.pl.

Przypomniano, że "reprezentantom Polski będzie można kibicować nie tylko na stadionach i w strefach kibica, ale również w Domu Polskiego Sportu, który otworzy swoje podwoje dzięki inicjatywie Polskiego Komitetu Olimpijskiego".

Jak zaplanować wyjazd na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu?

Do Paryża na czas igrzysk przyjechać ma nawet 10 milionów kibiców, co wymaga dobrej organizacji nie tylko służb i organizatorów, ale też samych fanów.

Z tego powodu warto przestrzegać kilku podstawowych zasad.

"Pamiętaj, aby rezerwować noclegi tylko na zaufanych stronach internetowych. Sprawdzaj dokładnie okazyjne oferty, które mogą być próbą oszustwa. Kupuj bilety na wydarzenia olimpijskie tylko z zaufanych źródeł, czyli na oficjalnej stronie igrzysk albo przez wyłącznego dostawcę pakietów pobytowych. Bilety mają wyłącznie postać elektroniczną, a do ich wykorzystania konieczne jest zainstalowanie aplikacji dostępnej na oficjalnej stronie igrzysk. Nowe pule biletów są wprowadzane do sprzedaży w każdy czwartek. Legalnym i pewnym źródłem biletów z drugiej ręki jest wyłącznie oficjalna platforma odsprzedaży biletów. Uważaj na inne okazyjne oferty, które mogą być próbą oszustwa" - informuje komunikat.

Ważne jest również, byśmy posiadali przy sobie odpowiednie dokumenty. Do Francji wystarczy posiadać ważny dowód osobisty, ale może to być również paszport.

Gorzej, jeśli decydujemy się zobaczyć zawody windsurfingowe.

'Jeśli wybierasz się na zawody windsurfingowe na Tahiti, sprawdź trasę swojego lotu i ewentualne międzylądowania. Najpopularniejsze połączenia z Polinezją obejmują międzylądowanie w USA, gdzie wymagany jest paszport biometryczny. Dowód elektroniczny w aplikacji mobywatel nie jest honorowany we Francji jako ważny dokument tożsamości, ale może pomóc w powrocie do kraju w razie utraty paszportu lub dowodu osobistego. Z tego powodu zalecamy uaktywnienie aplikacji mobywatel przed wyjazdem" - czytamy.

Zagrożenie terrorystyczne we Francji

Władze przypominają, żę "na terenie Francji obowiązuje obecnie najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego, oznaczający wysokie ryzyko zamachów. Władze francuskie przewidują jednak zaangażowanie dodatkowych sił porządkowych i wojska dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa podczas igrzysk".

"Przy wejściu na wszystkie obiekty olimpijskie i do stref kibica będzie obowiązywać rygorystyczna kontrola bezpieczeństwa. Odmowa poddania się jej może skutkować niewpuszczeniem na zawody. Dla sprawnego wejścia na obiekty olimpijskie unikaj zabierania ze sobą bagażu i zwróć uwagę na listę przedmiotów zakazanych, obejmującą oprócz materiałów niebezpiecznych wszelkie formy agitacji i manifestacji poglądów politycznych. Organizatorzy przewidują ułatwienia w kontroli bezpieczństwa dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców z dziećmi" - dodają.

Równocześnie też "powszechne jest zagrożenie drobną przestępczością, w tym kradzieżami kieszonkowymi w środkach transportu i w pobliżu atrakcji turystycznych. Pamiętaj o dobrym zabezpieczeniu swoich dokumentów, środków płatniczych i urządzeń mobilnych. Zachowaj ostrożność w kontaktach z nieznanymi osobami oferującymi pomoc w zakupie biletów na środki transportu, zawody olimpijskie i atrakcje turystyczne. Mogą być to próby oszustwa".

Gdyby jednak doszło do jakiegoś niebezpieczeństwa i potrzebowalibyśmy pomocy, powinniśmy zadzwonić na numer 112, jeśli posługujemy się polskim numerem. Jeśli posiadamy francuski, możemy zadzwonić pod numer 15, który oznacza pmoc medyczną, lub 17, jeśli potrzebujemy policji.

Należy też pamiętać, że "na każdym obiekcie olimpijskim będą się znajdować stanowiska ochrony oraz punkty medyczne, które w razie potrzeby udzielą Ci pierwszej pomocy oraz skierują Cię na posterunek policji lub do właściwego szpitala".

Ubezpieczenie na olimpiadę

W związku z dużą liczbą zagrożeń na olimpiadzie, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie np. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowonego, którą możemy uzyskać w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto też rozważyć wykupienie ubezpieczenia turystycznego, dzięki czemu będziemy mieli zapewniony transport do kraju i inne wsparcie w przypadku wypadku i innych nieszczęśliwych zdarzeń.

"Pamiętaj, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia konieczne świadczenia na tych samych zasadach, co osobom ubezpieczonym we Francji. Oznacza to, że za niektóre świadczenia w szpitalach i przychodniach musisz uiścić częściową opłatę. Poproś w takim przypadku o rozliczenie świadczenia (fr. feuille des soins), a po powrocie zgłoś się do Narodowego Funduszu Zdrowia po ewentualną refundację. Jeśli wykupisz ubezpieczenie turystyczne, możesz odzyskać całość poniesionych wydatków" - czytamy.

Jak poruszać się po Paryżu w czasie Igrzysk?

Dobra organizacja to nie tylko bezpieczeństwo, ale też sprawne przemieszczanie się. W związku z tym "organizatorzy Igrzysk zalecają przemieszczanie się pieszo na dystansach do 2 km, korzystanie z rowerów przy trasach do 10 km i wybór transportu publicznego przy dłuższych przejazdach". Warto pamiętać, że Paryż i jego okolice są bardzo dobrze skomunikowane.

"W Paryżu i przyległych miejscowościach możesz korzystać z metra, autobusów i tramwajów. Dalej położone miejscowości aglomeracji paryskiej są skomunikowane liniami kolei metropolitarnej RER. Pomiędzy miastami możesz się przemieszczać koleją wysokich prędkości TGV, pociągami pospiesznymi Intercities, pociągami regionalnymi, albo autokarami Flixbus. Zarówno miasta, jak i państwowe koleje SNCF zwiększyły liczby połączeń umożliwiających przemieszczanie się pomiędzy miejscowościami i obiektami olimpijskimi" - informuje rząd.

Dodatkowo, "w aglomeracji paryskiej istnieje zintegrowany system biletów na wszystkie środki komunikacji. Pojedyncze bilety można kupić w automatach i kasach na stacjach metra. W telefonach obsługujących transakcje zbliżeniowe można też zainstalować aplikację o nazwie „Île-de-France Mobilités”. Bezpłatne przejazdy przysługują dzieciom do ukończenia 4 roku życia, a zniżka 50% do ukończenia 10 roku życia. Bliższe informacje można znaleźć na stronie zarządu transportu paryskiego RATP. W okresie igrzysk ceny biletów na pojedynczy przejazd wynoszą 4 euro w granicach Paryża i 6 euro poza granicami miasta. Bilety jednodniowe „Paris2024”, umożliwiające przejazdy w całym regionie paryskim, łącznie z lotniskami, są dostępne w cenie 16 euro dla użytkowników aplikacji „Île-de-France Mobilités” Można je kupić również przez specjalną aplikację nawigacyjną "Paris 2024 Transport Public", która jest dostępna na tej stronie. Poza zakupem biletów aplikacja ta umożliwia też planowanie w czasie rzeczywistym przejazdów pomiędzy obiektami olimpijskimi w aglomeracji paryskiej, z uwzględnieniem aktualnych warunków ruchu miejskiego".

Uczestnicy Igrzysk muszą też pamiętać, że w okolicach obiektów olimpijskich pojawią się strefy ograniczonego dostępu, które będą zmieniać się w poszczególnych dniach.

"Strefa szara, to obszar, do którego dostaniesz się wyłącznie z biletem wstępu na zawody. Strefa czarna, aktywna od 18 do 26 lipca wzdłuż Sekwany, będzie dostępna dla osób posiadających akredytację, bilet na uroczystość otwarcia, kod dostępowy przeznaczony dla mieszkańców i osób pracujących w jej obrębie oraz osób, które udowodnią konieczność wejścia do niej, np. poprzez rezerwację hotelową, restauracji, bilet do muzeum, itp. W dniu 26 lipca od godziny 13:00 do północy strefa czarna będzie zamknieta dla osób nieposiadających akredytacji lub biletu na ceremonię otwarcia Igrzysk. W strefach czerwonej i niebieskiej możesz się poruszać swobodnie pieszo, rowerem i na hulajnodze przez cały okres Igrzysk" - wylicza rządowa strona.

Inaczej ma się sytuacja, jeśli decydujemy się podróżować własnym samochodem. Tu należy pamiętać, że "ruch drogowy w aglomeracji paryskiej jest bardzo intensywny, a korki i trudności ze znalezieniem parkingu są na porządku dziennym. W okresie Igrzysk część dróg w miastach jest dodatkowo wyłączona z normalnego ruchu, a na obwodnicach i autostradach zostaną wyznaczone pasy dla pojazdów mających specjalne zezwolenia. W samej aglomeracji paryskiej ograniczenia obejmą prawie 200 km tras, w tym część paryskiej obwodnicy. Od 18 do 26 lipca z ruchu pojazdów jest wyłączona większość paryskich mostów".

Musimy mieć przy sobie dowód rejestracyjny, prawo jazdy i zaświadczenie o zapłaconym ubezpieczeniu. W okolicy Paryża pojawia się dużo autostrad, które są płatne. Opłaty można dokonać z góry lub pobrać bilet i zapłacić przy zjeździe w bramkach. Wszędzie zapłacimy kartą, ale gotówką już tylko w wybranych punktach.

"W razie awarii samochodu na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i wezwij pomoc drogową bezpośrednio albo poprzez centrum pomocy assistance swojego ubezpieczyciela. Nie wykonuj napraw samodzielnie. Grozi za to mandat w wysokości 135 euro. Pomoc drogowa jest odpłatna, a stawka wynosi zależnie od rodzaju pomocy, dnia i pory od 144 do 268 euro" - dodaje strona rządowa.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl