Spis treści
Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu
XXXIII letnie Igrzyska Olimpijskie rozpoczną się już niebawem. Tegoroczna impreza odbędzie się we Francji, a konkretniej w Paryżu, który został ogłoszony miastem-gospodarzem Igrzysk 13 września 2017 roku. To trzeci raz, gdy Igrzyska Olimpijskie zawitają do stolicy Francji. Poprzednio miało to miejsce w 1900 i 1924 roku.
Polacy na Igrzyskach Olimpijskich
Polacy brali udział w Igrzyskach Olimpijskich niemalże od początków ich nowożytnej historii. Co prawda, na pierwszej imprezie w 1896 roku w Atenach nie było żadnego naszego przedstawiciela, ale już cztery lata później we Francji pod szyldem Imperium Rosyjskiego wystąpił Polak Julian Michaux. Pierwszy medal zdobyliśmy natomiast podczas igrzysk w 1908 roku w Londynie.
Już po odzyskaniu niepodległości natomiast ominęliśmy Igrzyska Olimpijskie 1920 w Antwerpii - z powodu wojny polsko-bolszewickiej - ale na kolejne do Paryża wysłaliśmy już pełną kadrę - 65 olimpijczyków - którzy wrócili ze srebrnym oraz brązowym medalem.
Łącznie natomiast po odzyskaniu niepodległości możemy się poszczycić udziałem w 22 imprezach rangi olimpijskiej, z których przywieźliśmy 298 medali - 72 złote, 89 srebrnych i 137 brązowych.
Najlepsze Igrzyska Olimpijskie Polaków
Jeśli chodzi o najlepsze Igrzyska Olimpijskie dla Polaków niewątpliwie były to IO w Montrealu w 1976 roku, jeśliby wziąć pod uwagę wagę zdobywanych krążków - zawsze złote medale są cenniejsze niż srebrne - jednakże nie były to Igrzyska, na których zdobyliśmy najwięcej medali.
Czterokrotnie wracaliśmy do kraju z siedmioma złotymi krążkami:
- Montreal 1976 - 7 złotych medali, 6 srebrnych, 13 brązowych
- Tokio 1964 - 7 złotych, 6 srebrnych, 10 brązowych
- Monachium 1972 - 7 złotych, 5 srebrnych, 9 brązowych
- Atlanta 1996 - 7 złotych, 5 srebrnych, 5 brązowych
Jeśliby z kolei spojrzeć jedynie na sumę zdobytych krążków, tutaj najlepszymi Igrzyskami Olimpijskimi dla Polski była Moskwa w 1980 roku, skąd wróciliśmy z 32 medalami.
Najlepsi polscy olimpijczycy w historii
Są dyscypliny, w których radzimy sobie zdecydowanie lepiej niż w innych. Na letnich Igrzyskach Olimpijskich zdecydowanie królujemy w lekkoatletyce, która dotychczas dostarczyła nam najwięcej powodów do szczęścia. Ze stadionów lekkoatletycznych przywieźliśmy już 66 medali, z czego prawie połowa, bo 29, było złotych!
Na drugim miejscu jest boks, w którym, co prawda, tylko osiem razy sięgaliśmy po złoto i dziewięć po srebro, ale aż 26 razy kończyliśmy z brązowym medalem. Podium z kolei zamyka podnoszenie ciężarów z sześcioma medalami złotymi i srebrnymi oraz 22 brązowymi.
Kilku olimpijczyków natomiast sprawiło, że mogliśmy cieszyć się kilkukrotnie i to na różnych Igrzyskach Olimpijskich! Liderem, pod względem zdobytych złotych medali jest niekwestionowanie chodziarz Robert Korzeniowski, który brał udział na trzech IO od 1996 do 2004 roku i przywoził do Polski cztery złota. Po trzy złote krążki przywoziły natomiast biegaczka Irena Szewińska i młociarka Anita Włodarczyk przy czym Szweińska, będąca prawdziwą legendą światowej lekkoatletyki, może się poszczyć największą liczbą medali zdobytych dla Polski, bo poza wspomnianymi złotami dołożyła jeszcze po dwa srebra i brązy w latach 1964-1976.
Innym znanym multimedalistą jest również szermierz Jerzy Pawłowski, który osiągnął pięć medali, z czego trzy razy kończył na drugim stopniu podium i po razie na najniższym oraz najwyższym.
Mamy również wielu olimpijczyków, którzy zdobywali po dwa złote medale Igrzysk Olimpijskich. Są to m.in. Witold Woyda, Renata Mauera-Różańska, Jerzy Kulej, Waldemar Legień, Anrzej Wroński, Tomasz Majewski czy Robert Sycz.
Polskie rekordy olimpijskie
Na przestrzeni lat Polacy na Igrzyskach Olimpijskich wielokrotnie bili rekordy olimpijskie, osiągając niesamowite wyniki. Głównie rekordy mierzy się w lekkoatletyce, stąd warto przytoczyć kilka rekordów.
Pierwszą Polską rekordzistką była Halina Konopacka, która w 1928 roku w Amsterdamie w rzucie dyskiem zdobyła odległość 39,17 metrów. Co ciekawe, również na tych samych zawodach, później osiągnęła wynik 39,62, który został wówczas rekordem świata.
Również w rzucie młotem mieliśmy rekord olimpijski za sprawą Kamili Skolimowskiej, która w Sydney w 2000 osiągnęła odległość 71,16 metra. W rzucie oszczepem osiągnął go z kolei Janusz Sidło w Melbourne, gdy w 1956 roku rzucił na odległość 79,98 metra.
Nasi multimedaliści również dokumentowali swoją doskonałą formę rekordami olimpijskimi. Robert Korzeniowski osiągnął to w 2000 roku, kiedy w chodzie na 20 kilometrów zanotował czas 1:18:59.
Irena Szewińska z kolei rekordy biła wielokrotnie, często zdobywając również rekordy świata. Najpierw w 1964 roku była częścią sztafety 4x100 metrów, która wyśrubowała rekord świata. W biegu na 100 i 200 metrów najlepsza była w 1968 roku w Meksyku, a na czterysta metrów dwukrotnie biła rekord w Montrealu w 1976 roku.
Największe "tradycje" w biciu rekordów olimpijskich mamy natomiast w skoku o tyczce i to zarówno w męskim i żeńskim wydaniu.
Pamiętne tutaj będą Igrzyska w Moskwie z 1980 roku, kiedy to Władysłąw Kozakiewicz, Mariusz Klimczyk i Tadeusz Ślusarski bili się między sobą, kilkukrotnie w ciągu zawodów poprawiając rekord olimpijski.
W śród kobiet z kolei rządiły Monika Pyrek i Anna Rogowska, gdzie obie trzykrotnie biły swoje rekordy trzy razy na jednych zawodach - Pyrek w Sydney, a Rogowska w Atenach w 2004.
Również trzykrotnie na jednych igrzyskach rekord bił Jacek Wszoła w skoku wzwyż. Dokonał tego również w Moskwie. Co ciekawe wówczas bił swój rekord, który osiągnął cztery lata wcześniej w Montrealu.
Polskie szanse medalowe na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu
W tym roku do Paryża również jedziemy z nadziejami medalowymi, tym bardziej, że mamy sportowców, którzy regularnie dostarczają nam powodów do dumy. Wystarczy wymienić tu chociażby liderkę światowego rankingu tenisa - Igę Świątek - czy drużynę siatkarzy, która w ostatnich latach niemalże nie ma sobie równych.
Zespół Metodycznego Instytutu Sportu przewidział, że w tym roku Polska na Igrzyskach Olimpijskich zdobędzie 13 medali.
"ZM podtrzymuje opinie, że cztery największe szanse medalowe (w domyśle na złoto) mają: Aleksandra Mirosław (wspinaczka sportowa, na czas), Wojciech Nowicki (, rzut młotem), Iga Świątek (tenis, singiel), drużyna siatkarzy. Pozostałe duże szanse mają: czwórka albo dwójka kajakarek, drużyna szpadzistek, czwórka podwójna w wioślarstwie, Katarzyna Wasick (pływanie), Paweł Tarnowski (żeglarstwo), Klaudia Breś (strzelectwo)" - czytamy na stronie sport-olimpijski.pl.