Intensywne relacje z USA. Marcin Przydacz: Najważniejsza jest polityka bezpieczeństwa. USA są stabilizatorem i kluczowym sojusznikiem

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Marcin Przydacz podkreślił, iż mając na uwadze agresywną politykę rosyjską, bardzo dobre relacje z Waszyngtonem mają przede wszystkim przynieść pozytywne efekty w poczuciu bezpieczeństwa i stabilności nas wszystkich - i to się w tym momencie dzieje.
Marcin Przydacz podkreślił, iż mając na uwadze agresywną politykę rosyjską, bardzo dobre relacje z Waszyngtonem mają przede wszystkim przynieść pozytywne efekty w poczuciu bezpieczeństwa i stabilności nas wszystkich - i to się w tym momencie dzieje. Adam Jankowski/Polska Press
– To, co dla nas jest najważniejsze (w relacjach z USA), to oczywiście polityka bezpieczeństwa. Amerykanie są stabilizatorem i kluczowym sojusznikiem dla całej Europy, w tym zwłaszcza dla Europy Środkowej i Wschodniej – powiedział i.pl szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Intensywne relacje Polski i USA

Z wizytą w USA przebywa premier Mateusz Morawiecki. We wtorek odbył spotkanie z wiceprezydent USA Kamalą Harris. To kolejne spotkanie na wysokim szczeblu między Polską a USA. Dwa razy w ciągu niecałego roku, na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy, z wizytą w Polsce był prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Wizyty składali także m.in. wiceprezydent Kamala Harris, sekretarz obrony Lloyd Austin oraz spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Co jest najważniejsze dla Polski w relacjach z USA?

W rozmowie z i.pl Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, pytany o to, czego Polska oczekuje od USA, zwrócił uwagę na fakt, że stan relacji polsko-amerykańskich jest bardzo dobry, a wręcz "historycznie dobry". – Choć one przez wiele ostatnich lat były przecież w dobrym kształcie – dodał.

– To, co dla nas jest najważniejsze, to oczywiście polityka bezpieczeństwa. Amerykanie są stabilizatorem i kluczowym sojusznikiem dla całej Europy, w tym zwłaszcza dla Europy Środkowej i Wschodniej – mówił.

Marcin Przydacz podkreślił, iż mając na uwadze agresywną politykę rosyjską, bardzo dobre relacje z Waszyngtonem mają przede wszystkim przynieść pozytywne efekty w poczuciu bezpieczeństwa i stabilności nas wszystkich - i to się w tym momencie dzieje.

– Amerykańskie wojska stacjonują w Polsce, amerykański biznes również inwestuje w Polsce, co też jest pewnego rodzaju gwarancją, że Stany Zjednoczone będą zabiegały o poszerzanie strefy bezpieczeństwa. To Amerykanie również wspierają Ukrainę w odpieraniu rosyjskiej agresji – zauważył.

Szef prezydenckiego BPM dodał, iż to bardzo dobrze, że działania w poprzednich latach – i za czasów prezydenta Obamy, i za czasów prezydenta Trumpa, i dzisiaj za czasów prezydenta Bidena, prezydent Andrzej Duda podejmował bardzo intensywnie.

– Nie jest naszą decyzją, kto jest prezydentem Stanów Zjednoczonych. To Amerykanie wybierają sobie szefa swojego państwa. Tak, jak prezydent Andrzej Duda mówi, naszą rolą i rolą także prezydenta, tak jak on definiuje swoją rolę, jest zabieganie o jak najlepsze relacje z każdą administracją i cieszy nas to, że udało się wypracować te dobre relacje z każdą kolejną administracją, bo to służy bezpieczeństwu państwa polskiego – wskazał.

Marcin Przydacz zauważył, iż ważny jest także kontekst gospodarczy w relacjach Polski i USA.

– Cieszy nas też intensywna praca strony rządowej w tym zakresie. Fakt, że premier Morawiecki jest w Stanach Zjednoczonych, pracuje nad agendą gospodarczą, również spotyka się z dużym zadowoleniem w Pałacu Prezydenckim – mówił.

Polsko-amerykańska współpraca wojskowa

Dopytywany, jak prezydent jako zwierzchnik Sił Zbrojnych patrzy na współpracę polsko-amerykańską w kontekście wojskowym, Marcin Przydacz odpowiedział, że układa się ona również bardzo dobrze na wszelkich możliwych poziomach, jeśli chodzi o bezpośrednie relacje wojskowe, wymianę informacji, szkolenia oraz współpracę przemysłów zbrojeniowych.

– Kupujemy przecież sporo sprzętu amerykańskiego, najnowocześniejszego i najbardziej zaawansowanego. To jest kluczowe, że ten sprzęt ma dużą przewagę, co też udowodniła rosyjska agresja na Ukrainę – powiedział.

Zaznaczył, że współpraca przemysłów zbrojeniowych również dobrze się układa.

– Liczymy na to, a to się w części już dzieje, że część produkcji również będzie realizowana tutaj w Polsce, że polski przemysł zbrojeniowy i polska gospodarka na tym skorzystają – dodał.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

mm

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl