Iran. Władze brutalnie pacyfikują protesty w związku z gwałtem na 15-latce i śmiercią Mahsy Amini. Jest wiele ofiar

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
W Iranie trwają protesty po śmierci 22-letniej Mahsy Amini oraz przeciwko miejscowemu komendantowi, oskarżanemu o gwałt na 15-latce. Władze brutalnie pacyfikują protesty, a organizacja pozarządowa informuje o wielu ofiarach.
W Iranie trwają protesty po śmierci 22-letniej Mahsy Amini oraz przeciwko miejscowemu komendantowi, oskarżanemu o gwałt na 15-latce. Władze brutalnie pacyfikują protesty, a organizacja pozarządowa informuje o wielu ofiarach. Fot. PAP/EPA
W piątek w mieście Zahedan na południowym wschodzie Iranu siły porządkowe zabiły 41 osób protestujących przeciwko miejscowemu komendantowi, oskarżanemu o gwałt na 15-latce. W wyniku brutalnego tłumienia protestów w Iranie od śmierci 22-letniej Mahsy Amini zabito dotąd 92 osoby - podała w niedzielę organizacja pozarządowa Iran Human Rights (IHR). Demonstracje w Iranie trwają od 16 września.

Mająca siedzibę w Oslo IHR wezwała do rozpoczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie dokonywanych w Iranie zabójstw podczas protestów w Iranie.

Zabijanie protestujących nosi znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. Społeczność międzynarodowa ma obowiązek zbadania tych przypadków i powstrzymania władz Iranu od popełniania kolejnych zbrodni - zaapelował dyrektor organizacji Mahmud Amiry-Moghaddam.

W ciągu ostatnich 10 dni - od kiedy wybuchły protesty w Iranie - dostęp do Internetu w tym państwie został poważnie zakłócony lub całkowicie odcięty. Instagram, WhatsApp, Signal, Viber, Skype, LinkedIn, Google Play, App Store i wiele innych zagranicznych platform nie działa - podano w komunikacie IHR.

Protesty w Iranie trwają od 16 września

Protesty w Iranie wybuchły 16 września przed szpitalem w Teheranie krótko po potwierdzeniu zgonu 22-letniej Amini. Kobieta została wcześniej zatrzymana przez irańską policję moralności w związku z nakryciem głowy, które zdaniem funkcjonariuszy niedostatecznie zasłaniało jej włosy. Po zatrzymaniu młoda kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła.

Kluczową rolę w protestach odgrywają kobiety, z których część publicznie niszczy wymagane irańskim prawem chusty lub obcina włosy. W trakcie demonstracji zaczęły się również pojawiać hasła antyreżimowe.

Protesty w Iranie. Solidarne demonstracje w wielu miastach świata

Mieszkający poza granicami kraju Irańczycy zorganizowali w sobotę demonstracje w 150 miastach całego świata - podała telewizja Al-Dżazira. Robert Malley, specjalny wysłannik USA ds. Iranu, poinformował w sobotę o dokumencie wzywającym władze Iranu do "powstrzymania się od nieproporcjonalnego użycia siły przeciwko pokojowym protestom", pod którym podpisali się reprezentanci 54 państw.

od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl