Izba Dyscyplinarna SN zostanie zlikwidowana? Paweł Szrot powiedział o oczekiwaniach prezydenta Andrzeja Dudy

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Jesteśmy otwarci na rozmowy, ale będziemy trzymać się przedłożonych założeń – mówi szef Gabinetu Prezydenta RP Andrzej Duda.
Jesteśmy otwarci na rozmowy, ale będziemy trzymać się przedłożonych założeń – mówi szef Gabinetu Prezydenta RP Andrzej Duda. Adam Jankowski/Polska Press
Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot przekazał, że „prezydent Andrzej Duda oczekuje przyjęcia projektu zmieniającego ustawę o Sądzie Najwyższym”. – Jesteśmy otwarci na rozmowy, ale będziemy trzymać się przedłożonych założeń – dodał.

Prezydencki minister rozmowie z „Faktem” został zapytany o oczekiwania prezydenta Andrzeja Dudy wobec prac parlamentarnych nad projektem zakładającym likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. „Prezydent w tym momencie oczekuje przyjęcia projektu przedłożonego parlamentowi. Jesteśmy otwarci do rozmowy, ale założenia projektu zostały dawno przedłożone i będziemy się tych założeń trzymać” – powiedział Paweł Szrot.

Szef Gabinetu Prezydenta RP dopytywany o zastrzeżenia do projektu prezydenckiego i poprawki, które zapowiadają politycy Solidarnej Polski odparł, że traktuje je „sceptycznie z dystansem”. „Cały czas liczę na to, że projekt założenia prezydenckiego zostanie przyjęty” – dodał.

W ocenie prezydenckiego ministra emocje w sprawie prezydenckiego projektu idą zdecydowanie za daleko. „Politycy Solidarnej Polski powinni mieć szersze spojrzenie niż tylko własny interes polityczny” – podkreślił. Wskazał przy tym, że należy pamiętać, iż w ostatnich miesiącach otoczenie międzynarodowe Polski bardzo się zmieniło.

W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości powróci do prac nad dwoma projektami zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym – prezydenta i posłów PiS.

Projekt prezydenta Andrzeja Dudy zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. Sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej, która będzie się składała z 11 sędziów wybieranych spośród wszystkich sędziów SN na pięcioletnią kadencję. W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", dająca każdemu obywatelowi – jak wskazywał prezydent – prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd.

W środę wiceminister sprawiedliwości Michał Woś powiedział, że Solidarna Polska przygotowała pakiet poprawek do projektu prezydenta zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym. Dodał, że w takim kształcie, w jakim jest teraz, ten projekt nie może uzyskać poparcia Solidarnej Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl