Od 1 lipca 2017 roku w całej Polsce funkcjonuje wspólny system segregacji odpadów, który jest zbiorem zasad dotyczących między innymi tego, do jakich pojemników powinniśmy wrzucać konkretne rodzaje śmieci. I tak oto mamy różnokolorowe pojemniki z napisami: „szkło" (kolor zielony), „papier" (kolor niebieski), „metale i tworzywa sztuczne" (kolor żółty), „zmieszane" oraz „BIO" (kolor zielony).
ZOBACZ, JAK POPRAWNIE SEGREGOWAĆ ŚMIECI
- Z odpadów powstaną nowe rzeczy. To nie śmieci, a surowce, które można ponownie wykorzystać - przekonuje krótki spot przygotowany przez Ministerstwo Środowiska, który można obejrzeć m.in. na stronie internetowej www.naszesmieci.mos.gov.pl. W tamtym miejscu sprawdzimy również, jakie zasady obowiązują w konkretnych miastach i województwa - także tych w Śląskiem.
Z informacji zawartych na stronie okazuje się, że segregacja odpadów wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Przykład? Tapet, kartonów po mleku i sokach nie wrzucamy do pojemnika z napisem „papier", tak samo jak luster nie powinniśmy wrzucać do pojemnika „szkło". Ministerstwo Środowiska, w odpowiedzi na wątpliwości mieszkańców, co do tego, do jakich pojemników wrzucać konkretne odpady, przygotowało nawet specjalny poradnik.
Nie przegapcie
- Bielizna erotyczna z Zabrza robi furorę na świecie ZOBACZCIE
- Oto majątki prezydentów miast w Śląskiem
- Wybuch gazu w Bytomiu. Lokale nie nadają się do mieszkania
- Ikea w Zabrzu nie powstanie? Inwestycja w zawieszeniu
- Najdroższe domy w województwie śląskim TOP 20. Poznaj ceny
- Najpiękniejsze fanki Ruchu Chorzów ZDJĘCIA Frelki na Cichej
Wynika z niego, że do pojemnika na szkło nie wrzucamy np. potłuczonych kubków i talerzy, ponieważ ceramika nie nadaje się do recyklingu. Wrzucamy je więc do śmieci zmieszanych. W przypadku resztek jedzenia, nie powinniśmy wrzucać do pojemników opakowań z zawartością - resztki jedzenia mogą bowiem zabrudzić inne surowce. Powinniśmy więc usunąć jedzenie z opakowań przed ich wyrzuceniem. Mycie nie jest konieczne, o ile gmina wyraźnie tego nie wymaga. Opakowania najprawdopodobniej zostaną mechanicznie oczyszczone w sortowni.
TAK TRZEBA SEGREGOWAĆ ŚMIECI
Jak segregować śmieci? NOWE ZASADY Segregacja odpadów w oddz...
Tymczasem pamiętaj, że do pojemnika na papier WRZUCAMY:
– karton, tekturę, czasopisma, książki, gazety, papierowe torby, broszury, katalogi, gazetki reklamowe, zużyte zeszyty, papier biurowy, koperty, prospekty, foldery.
NIE WRZUCAMY:
– tapet, zabrudzonych, zatłuszczonych papierów, pieluch, innych artykułów higienicznych, worków po cemencie, papieru przebitkowego, kalki oraz opakowań wielomateriałowych np. kartonów po mleku i sokach.
Do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne WRZUCAMY:
– butelki (PETy), plastikowe nakrętki, plastikowe opakowania po żywności, kosmetykach i chemii gospodarczej, foliowe worki i reklamówki, pojemniki po wyrobach garmażeryjnych, drobny styropian, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), a także puszki po żywności, drobny złom żelazny i metali kolorowych, puszki aluminiowe, kapsle z butelek, metalowe zakrętki.
NIE WRZUCAMY:
– opakowań po olejach przemysłowych, sprzętu AGD, rur kanalizacyjnych, paneli, baterii, produktów z materiału PCV, gumy, puszek po farbach i lakierach, drutów oraz styropianu budowlanego i wielkoformatowego.
Zobaczcie koniecznie
Do pojemnika na szkło WRZUCAMY:
– kolorowe i białe butelki, słoiki po napojach i żywności (bez zanieczyszczeń innymi materiałami np. metalami) oraz szklane opakowania np. po kosmetykach.
NIE WRZUCAMY:
– szkła zbrojonego, okiennego, samochodowego, luster, szkła stołowego (szklanek, kieliszków, talerzy), szkła nietłukącego typu „ARCOROC”, szkła kryształowego, żarówek, świetlówek, neonówek, porcelany, fajansu, zniczy.
Do pojemnika BIO WRZUCAMY:
– organiczne odpady ogrodowe (trawę, liście, rozdrobnione gałęzie), gnijące owoce, obierki z warzyw i owoców oraz fusy z kawy i herbaty.
NIE WRZUCAMY:
– resztek jedzenia innych niż warzywa i owoce, ziemi oraz darni.
Z kolei do zwykłych śmietników, bez oznaczeń, WRZUCAMY:
– resztki jedzenia, odpady higieniczne, zużyte ODPADY pieluchy, popiół.
TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego
