Psy nie posiadają wydajnego systemu chłodzenia ciała, oddają temperaturę poprzez ziajanie i opuszki palców. Dlatego jest to dłuższy proces. Przez to odczuwają temperatury bardziej dotkliwie niż ludzie.
Jak pomóc psu przetrwać wysokie temperatury?
- Zapewnić psu klimatyzowane lub przynajmniej zacienione pomieszczenie. Optymalna temperatura powinna wynosić 22 stopnie, tak żeby pies nie odczuł zbyt gwałtownej zmiany. Ważne, żeby zwierzę nie wygrzewało się na otwartym słońcu, nawet jeżeli to lubi. Ono tego nie kontroluje i może dojść do zaburzeń oddychania i za wysokiej temperatury, a nawet do objawów wstrząsu - ostrzega lekarz weterynarii Jarosław Juszczak, specjalista chorób psów i kotów
Każdy właściciel zna swojego pupila i wyczuwa, kiedy pies nie czuje się dobrze i komfortowo. Przy wysokich temperaturach ważna jest obserwacja i reagowanie. Aktywny pies potrzebuje wybiegu, dlatego jego spacer powinien trwać od pół godziny do maksymalnie godziny.
- Jeżeli starszy pies po 5-10 minutach marszu jest niespokojny, oznacza to, że musimy zakończyć spacer. Od razu reagujemy, zabieramy go do domu i cały czas go obserwujemy. Musimy za niego myśleć - zaznacza Jarosław Juszczak z Gabinetu Weterynaryjnego Juszczak & Gorzelańczyk.
- Kolejnym dobrym sposobem na schłodzenie psa jest skorzystanie z mat chłodzących lub koszulek, które kontrolują temperaturę psa. Z domowych sposobów wykorzystać można namoczony ręcznik, który stopniowo przykłada się do ciała psa - zaleca lekarz weterynarii.
Co w przypadku niepokojących objawów u psa?
- Jeśli pies ma więcej niż 39 stopni Celsjusza, to musimy natychmiast reagować. W pierwszym momencie schładzamy go np. mokrym ręcznikiem, a następnie trzeba udać się po pierwszą pomoc do najbliższego lekarza weterynarii.
Psy tych ras nie znoszą być same w domu! Wyją, szczekają i n...
Oto rasy psów dla początkujących. Sprawdź, jaka jest idealna...
