Jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej 2023. Ile można zarobić i inne praktyczne informacje

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Przewodniczący komisji otrzymają 800 zł, ich zastępcy 700 zł, a członkowie komisji 600 zł.
Przewodniczący komisji otrzymają 800 zł, ich zastępcy 700 zł, a członkowie komisji 600 zł. Przemysław Świderski/ Polska Press
Pełnomocnicy komitetów wyborczych do 15 września mają czas na zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Za udział w pracach i szkoleniach obwodowych komisji przysługuje dieta. Na jakie kwoty możemy liczyć?

Spis treści

Zadania obwodowej komisji wyborczej

W każdym obwodzie głosowania w wyborach, a więc tam, gdzie wyborcy mogą zagłosować, powołuje się obwodową komisję wyborczą.

Do zadań obwodowej komisji wyborczej należy: przeprowadzenie głosowania w obwodzie; czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania; ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości; przesłanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej.

Tegoroczna praca przy zliczaniu głosów będzie jednak bardziej skomplikowana niż zawsze. Do urn wyborczych - zamiast dwóch kart do głosowania - trafią trzy. Trzecia będzie kartą referendalną. Przeprowadzenie referendum w dniu wyborów parlamentarnych z pewnością przedłuży prace komisji ustalających wyniki głosowania.

Wybory na żywo! Zobacz naszą relację wyborczą

Zajrzyj na specjalny serwis wyborczy

Dieta za pracę w komisji wyborczej. Ile wynosi?

Członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta[/b] za czas związany z wykonywaniem przypisanych im czynności. Przewodniczący komisji zarobią 800 zł, zastępcy przewodniczących 700 zł, a członkowie obwodowych komisji wyborczych – 600 zł.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Kto może zostać członkiem komisji wyborczej?

Kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która:

  • jest obywatelem polskim,
  • najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat,
  • nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu,
  • nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Co ważne, aby zostać członkiem danej komisji należy stale zamieszkiwać na obszarze województwa, w którym jest się zgłaszanym i jest być ujętym w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa.

Powyższe wymagania oznaczają, że kandydaci do komisji nie muszą wykazać się specjalnymi kwalifikacjami. Przed dniem głosowania konieczne jest jednak przejście szkolenia organizowanego przez Państwową Komisję Wyborczą.

Kto nie może zasiadać w komisji wyborczej?

W komisji nie może zasiadać: kandydat w wyborach, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy i finansowy komitetu wyborczego, urzędnik wyborczy, mąż zaufania i obserwator społeczny.

Osoby spokrewnione z kandydatami w wyborach mogą być członkami obwodowych komisji wyborczych, ale wyłącznie w innych okręgach wyborczych, niż okręg, w którym kandyduje osoba z nimi spokrewniona.

Jak zostać członkiem komisji wyborczej?

Aby zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej należy skontaktować się w tej sprawie z komitetem wyborczym. Zgłoszenia kandydatów na członków komisji dokonywane przez pełnomocników komitetów wyborczych przyjmują urzędnicy wyborczy właściwi dla gminy, w której siedzibę ma dana komisja, za pośrednictwem urzędu gminy.

Można też samodzielnie zgłosić swoją kandydaturę urzędnikowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy lub komisarzowi wyborczemu. Wtedy w przypadku konieczności uzupełnienia składu komisji przez komisarza wyborczego kandydatura może zostać wykorzystana.

Zgodnie z Kalendarzem wyborczym, termin na zgłaszanie przez pełnomocników komitetów wyborczych kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych upływa 15 września. Obwodowe komisje wyborcze powołane zostaną do 25 września.

Kto przewodniczącym i zastępcą przewodniczącego komisji wyborczej?

Obwodowa komisja wyborcza, powołana spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych lub upoważnione przez nich osoby, wybiera ze swojego składu przewodniczącego oraz jego zastępcę na pierwszym posiedzeniu.

Jak zostać mężem zaufania?

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, pełnomocnik wyborczy lub osoba przez niego upoważniona ma prawo wyznaczyć po jednym mężu zaufania do komisji wyborczych. Funkcję tę może pełnić osoba mająca czynne prawo wyborcze do Sejmu, która nie kandyduje w wyborach ani nie jest komisarzem wyborczym, pełnomocnikiem wyborczym, pełnomocnikiem finansowym, urzędnikiem wyborczym lub członkiem komisji wyborczej.

Aby zostać mężem zaufania należy przesłać swoje zgłoszenie do wybranego przez siebie komitetu wyborczego. Należy jednak podkreślić, że samo zgłoszenie nie daje gwarancji zostania mężem zaufania.

Kodeks wyborczy nie przewiduje terminu, do którego można wyznaczyć mężów zaufania. Oznacza to, że można ich wskazać nawet w dniu głosowania. Powierzone im uprawnienia potwierdzają zaświadczenia wydane przez odpowiedni komitet wyborczy.

Ile zarabia mąż zaufania?

W myśl obowiązujących przepisów, mężowi zaufania wyznaczonemu do obwodowej komisji wyborczej przysługuje dieta w wysokości 40 proc. zryczałtowanej diety członków obwodowych komisji wyborczych. W tym roku wynagrodzenie to wynosić będzie 240 złotych.

Warunkiem wypłacenia diety jest jednak obserwowanie głosowania co najmniej przez 5 godzin i i obserwowanie całego przebieg ustalania wyników głosowania do momentu podpisania protokołu głosowania.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że samo zgłoszenie kandydata na członka komisji nie gwarantuje, że dana osoba zostanie powołana w jej skład.

rs

Źródło:

Otwarcie lokali wyborczych za:

Otwarcie lokali wyborczych za:

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl