Rusza Centralny Rejestr Wyborców. Czemu służy nowy system?

OPRAC.:
Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Rusza Centralny Rejestr Wyborców. Zdjęcie ilustracyjne
Rusza Centralny Rejestr Wyborców. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Malgorzata Genca/Polska Press
W piątek zostanie uruchomiony Centralny Rejestr Wyborców, który ma służyć m.in. ustaleniu liczby wyborców. Jak zapewnił minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, nowy system został przetestowany i jest gotowy do działania.

Rusza Centralny Rejestr Wyborców

„Termin uruchomienia Centralnego Rejestru Wyborców określa się na dzień 4 sierpnia 2023 r.” - głosi komunikat w Dzienniku Ustaw, podpisany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Zgodnie z komunikatem szefa rządu, 4 sierpnia uruchomiona zostanie też usługa umożliwiająca wyborcy, którego dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców, wgląd do rejestru i pobranie informacji o danych w nim przetwarzanych.

Czemu służy nowy system

Podstawą do utworzenia Centralnego Rejestru Wyborców jest nowelizacja Kodeksu wyborczego z marca b.r. CRW w założeniu zastąpić system, w którym lokalny rejestr wyborców prowadzony jest w każdej z 2,5 tys. gmin.

CRW ma służyć ustaleniu liczby wyborców, sporządzaniu spisów wyborców oraz spisów osób uprawnionych do udziału w referendum oraz sprawdzaniu posiadania prawa wybierania. Dostęp do CRW będą mieli wójtowie, Państwowa Komisja Wyborcza i komisarze wyborczy za pośrednictwem Krajowego Biura Wyborczego, minister ds. informatyzacji, minister spraw zagranicznych i konsulowie. Aktualizacji CRW będą dokonywać gminy jako zadania zlecone.

CRW przeszedł testy

Przed kilkoma dniami minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zapewnił, że system CRW przeszedł testy i jest gotowy na wybory parlamentarne. – Prowadziliśmy testy, podjęliśmy wiele działań, których celem było osiągnięcie gotowości do startu systemu. Dzisiaj już wiemy, że on działa – zaznaczył Cieszyński.

Termin zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu upływa 14 sierpnia – zgodnie z przepisami zarządza je prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Obecna kadencja Sejmu i Senatu trwa od 12 listopada 2019 roku i zakończy się w dniu poprzedzającym pierwsze posiedzenie Sejmu następnej kadencji.

Kiedy odbędą się wybory?

Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne muszą zostać wyznaczone na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Możliwe są zatem cztery terminy: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wkk
Przypilnowac aby lewych wyborcow nie
@
Coraz gorsze środowisko, coraz mniej powietrza do oddychania. Czy wyjście z Edkiem na piwo będzie rejestrowane?
Wróć na i.pl Portal i.pl