Spis treści
- Mija 20 lat od śmierci Jana Pawła II
- Gdzie obecnie znajduje się grób papieża Jana Pawła II? Dokładna lokalizacja
- Jak trafić do grobu Jana Pawła II? Zobacz na mapie bazyliki św. Piotra
- Jak zwiedzać grób Jana Pawła II? Najważniejsze informacje praktyczne
- Jak uniknąć tłumów podczas zwiedzania bazyliki świętego Piotra?
Mija 20 lat od śmierci Jana Pawła II
2 kwietnia 2005 r. o godz. 21:37 zmarł Karol Wojtyła, który od 1978 r. kierował Kościołem rzymsko-katolickim jako papież Jan Paweł II. Wojtyła był jedynym Polakiem w dziejach, zasiadającym na tronie Piotrowym, a jego pontyfikat uznaje się za jeden z najważniejszych i najbardziej transformacyjnych w nowożytnych dziejach Kościoła. Jan Paweł II został beatyfikowany w 2011 i kanonizowany w 2014 r.
Gdzie obecnie spoczywa papież? Jego ciało początkowo przenoszono dość często z miejsca na miejsce. Tuż po śmierci Jana Pawła II wystawiono je najpierw w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego, a potem w bazylice św. Piotra. 8 kwietnia odbył się pogrzeb, na który przybyło do Rzymu ok. 5 milionów pielgrzymów z całego świata. Mszy przewodniczył Joseph Ratzinger, niedługo potem wybrany w czasie konklawe na kolejnego papieża, Benedykta XVI.
Po uroczystościach pogrzebowych trumnę z ciałem Jana Pawła II złożono w Grotach Watykańskich, pod bazyliką św. Piotra. Charakterystyczna prosta płyta nagrobna, umieszczona w niedużej absydzie o białych ścianach, to obraz, jaki nasuwa się do dziś wielu Polakom, gdy przypominają sobie tamte poruszające dni 2005 r.

Jednak Jan Paweł II spoczywa obecnie w zupełnie innym miejscu. Jeśli planujesz odwiedzić grób papieża Polaka w czasie pobytu w Rzymie, lepiej upewnij się, jak do niego trafić. Zapraszam do krótkiego, praktycznego przewodnika po grobie Jana Pawła II dla pielgrzymów.
Gdzie obecnie znajduje się grób papieża Jana Pawła II? Dokładna lokalizacja
Grób św. Jana Pawła II znajduje się obecnie w bazylice św. Piotra, ale nie w podziemiach, lecz w samym kościele, w kaplicy św. Sebastiana. Płyta z białego marmuru, zasłaniająca trumnę, nosi napis „SANCTUS IOANNES PAULUS PP. II”. Nad nią wznosi się barokowy ołtarz z obrazem „Męczeństwo św. Sebastiana” pędzla Domenichina.
Grób Jana Pawła II znajduje się pośrodku, bezpośrednio pod ołtarzem. Ale w kaplicy św. Sebastiana spoczywa więcej papieży. Po prawej stronie znajduje się grób Piusa XI, po lewej Piusa XII. W miejscu, w którym obecnie spoczywa Jan Paweł II, wcześniej leżał papież Innocenty XI, ale jego szczątki przeniesiono pod Ołtarz Przemienienia w innej części bazyliki, by zrobić miejsce dla papieża Polaka.
Kiedy i czemu właściwie przeniesiono grób Jana Pawła II? Było to związane z procesem beatyfikacyjnym papieża. Gdy zakończył się 1 maja 2011 r., ciało zostało przeniesione z Grot Watykańskich do bazyliki, żeby grób szalenie popularnego papieża był łatwiej dostępny dla wiernych.
Co ciekawe, płyta nagrobna z poprzedniego grobowca Jana Pawła II, tego w Grotach Watykańskich, znajduje się obecnie w Polsce. Została podarowana Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Łagiewnikach w Krakowie.
W dawnym podziemnym grobowcu Jana Pawła II spoczywa obecnie Benedykt XVI.
Jak trafić do grobu Jana Pawła II? Zobacz na mapie bazyliki św. Piotra
Wejdź do bazyliki św. Piotra jednymi z głównych wrót i skieruj się na prawo. Kaplica św. Sebastiana to druga od wejścia z prawej strony, od razu za słynną Pietą dłuta Michała Anioła.
Zobacz lokalizację grobu Jana Pawła II na planie bazyliki św. Piotra poniżej. Zaznaczyłem kaplicę czerwonym kwadratem, grób papieża znajduje się pod numerem 13.

Jak zwiedzać grób Jana Pawła II? Najważniejsze informacje praktyczne
Czy zwiedzanie grobu papieża Polaka jest bezpłatne? Tak, wstęp do bazyliki św. Piotra jest całkowicie darmowy. Musisz jednak kupić bilet, jeśli chcesz wejść na kopułę kościoła, gdzie znajduje się punkt widokowy. Płatne są także audioprzewodniki i oczywiście wycieczki ze zwykłymi przewodnikami.
Jakie są godziny otwarcia grobu Jana Pawła II? Bazylika św. Piotra jest otwarta codziennie, mniej więcej w tych samych godzinach. W okresie od 1 kwietnia do 30 września możesz do niej wejść od godz. 7:00 do 19:00, z kolei od 1 października do 31 marca od 7:00 do 18:30.
Jak długo trwa zwiedzanie grobu Jana Pawła II? Samo zwiedzania może trwać tyle, ile chcesz. Niestety, często wejście do kaplicy św. Sebastiana z grobem Jana Pawła II wiąże się z czekaniem w dość długiej kolejce. Kiedy już wejdziesz do kaplicy, możesz zadumać się i pomodlić nad grobem na stojąco, przy barierce, lub na siedząco, w jednej z ław. Straż bazyliki pilnuje, by nikt ze stojących nie przebywał przed grobem zbyt długo i nie tamował ruchu, więc kto chce spędzić w kaplicy więcej czasu, powinien usiąść. Pamiętaj też, że po wejściu do kaplicy zabronione jest robienie zdjęć.
Czy można zobaczyć grób Jana Pawła II na żywo, za pomocą kamery internetowej? Niestety, obecnie żadna oficjalna watykańska kamera nie nagrywa już obrazu na żywo sprzed grobu Jana Pawła II, choć w przeszłości rzeczywiście tak było. Można jednak wysłuchać Mszy św., odprawianej przed grobem papieża Polaka w każdy czwartek o 7:00 i transmitowanej przez Radio Watykańskie.
Jak uniknąć tłumów podczas zwiedzania bazyliki świętego Piotra?
Kolejki są chyba największą bolączką pielgrzymów, chcących zwiedzić bazylikę św. Piotra w Watykanie i odwiedzić grób św. Jana Pawła II. Jest kilka sposób na to, jak uniknąć tłumów w bazylice:
Odwiedź bazylikę wcześnie, jeszcze przed godz. 8:00 rano.
Zaplanuj wizytę u grobu Jana Pawła II w tygodniu, a nie w weekend. Najlepsze dni to wtorek, czwartek, poniedziałek i piątek. Najgorsze dni to środa, sobota i niedziela.
Unikaj zwiedzania bazyliki w szczycie sezonu wakacyjnego (sierpień) i w okolicach wielkich świąt chrześcijańskich, jak Wielkanoc i Boże Narodzenie.
Są też sposoby na ominięcie kolejek do bazyliki św. Piotra, niestety wiążą się z koniecznością wydania pieniędzy:
Możesz kupić bilet na kopułę bazyliki z opcją ominięcia kolejki. Przed lub po wspięciu się na kopułę możesz pokręcić się po całym kościele bez czekania.
Bilety do Muzeów Watykańskich i podziemi z grobem św. Piotra pozwalają wejść do bazyliki od innej strony, a więc bez kolejki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródła: Vatican.va, St. Peter Basilica Info, Wikipedia
