Senat bez Jana Tomaszewskiego
W 2011 roku Tomaszewski został posłem z listy komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Oddano na niego wówczas 8114 głosów. Po burzliwej kadencji zawalczył o reelekcję z ramienia Platformy Obywatelskiej, ale nie uzyskał wymaganego poparcia.
Tym razem Tomaszewski ubiegał się o mandat senatora z listy PiS w okręgu nr 23 obejmującym część Łodzi na prawach powiatu. W charakterystyce jako zawód podano "komentator sportowy" i zaznaczono, że nie należy do partii politycznej.
W głosowaniu wzięło udział 216 545 osób. Na Tomaszewskiego oddano 61 049 głosów stanowiących 28,19 procent ogółu. Jedyny kontrkandydat, Artur Dunin zebrał 155 496 głosów poparcia i to on zamiast Tomaszewskiego uzyskał mandat.
75-letni dziś Tomaszewski był jednym z trzech byłych piłkarzy startujących w wyborach. Zwycięstwo odniósł jedynie Rafał Siemaszko w okręgu obejmujących Gdynię, Słupsk i dziewięć powiatów. Były piłkarz dzięki ponad 15 tys. głosów zostanie posłem na Sejm. W ławach zabraknie natomiast Dariusza Dziekanowskiego (można było na niego głosować w Warszawie, zagranicą i na statkach).
Spośród ludzi świata sportu do Sejmu dostali się jeszcze Małgorzata Niemczyk, Paweł Papke oraz Apoloniusz Tajner. Oprócz Dziekanowskiego i Tomaszewskiego mandatu nie uzyskała natomiast Daria Michalak.
REPREZENTACJA w GOL24
Najwyższe frekwencje w Polsce. Śląsk ustanowił nowy rekord s...
