Antymateria jest przeciwieństwem materii, z której zbudowane są gwiazdy i planety. Obydwa zjawiska powstały w równych ilościach podczas Wielkiego Wybuchu, który utworzył nasz Wszechświat. Chociaż materia jest wszędzie, jej przeciwieństwo jest obecnie niezwykle trudne do znalezienia.
Najnowsze badania wykazały, że oba zjawiska reagują na grawitację w ten sam sposób.
Zagadka antymaterii przez lata pozostawała tajemnicą. Jest przełom?
Przez lata fizycy usilnie starali się odkryć różnice i podobieństwa między materią i antymaterią, aby wyjaśnić, w jaki sposób powstał wszechświat. Odkrycie, że antymateria unosiła się w odpowiedzi na grawitację, a nie opadała, przewróciłoby do góry nogami to, co wiemy o fizyce.
Potwierdzili teraz po raz pierwszy, że atomy antymaterii spadają. Nie jest to jednak naukowa ślepa uliczka, otwiera drzwi do nowych eksperymentów i teorii. Czy spada np. z tą samą prędkością?
Podczas Wielkiego Wybuchu materia i antymateria powinny były się połączyć i zneutralizować, pozostawiając jedynie światło. Dlaczego tak się nie stało, jest jedną z największych tajemnic fizyki, a odkrycie różnic między nimi jest kluczem do jej rozwiązania.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Materia wygrała w starciu z antymaterią
W jakiś sposób materia pokonała antymaterię w pierwszych chwilach stworzenia. Zdaniem dr Danielle Hodgkinson, członkini zespołu badawczego w Cern w Szwajcarii, największym na świecie laboratorium fizyki cząstek elementarnych, kluczowe może być to, jakie są ich reakcje na grawitację.
- Nie rozumiemy, w jaki sposób nasz wszechświat został zdominowany przez materię i dlatego właśnie to motywuje nasze eksperymenty – powiedziała w rozmowie z BBC.
Większość antymaterii istnieje we wszechświecie jedynie przelotnie, przez ułamki sekund. Aby przeprowadzić eksperymenty, zespół Cerna musiał więc nadać mu stabilną i długotrwałą formę.
Profesor Jeffrey Hangst spędził trzydzieści lat na budowaniu obiektu, w którym można skrupulatnie konstruować tysiące atomów antymaterii z cząstek subatomowych, łapać je, a następnie upuszczać.
- Antymateria to po prostu najfajniejsza i najbardziej tajemnicza substancja, jaką można sobie wyobrazić – mówi naukowiec. - O ile nam wiadomo, można zbudować wszechświat podobny do naszego, składający się wyłącznie z antymaterii – dodaje prof. Hangst.
- Zajmowanie się tym jest po prostu inspirujące. To jedno z najbardziej podstawowych otwartych pytań dotyczących tego, czym są te rzeczy i jak się zachowują - podkreśla.
dś