Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego powiedział o tym we wtorek podczas dyskusji na berlińskim forum polityki zagranicznej.
Najważniejsze, co musimy zrobić, to wypełnić to, co obiecali członkowie Sojuszu; dostarczać jeszcze więcej systemów obrony przeciwlotniczej, (mogącej bronić naloty) w szczególności z Iranu – powiedział Stoltenberg.
Komentując działania Iranu podkreślił też, że żaden kraj nie powinien wspierać Rosji w wojnie z Ukrainą. Stoltenberg dodał, że wysłane do Kijowa systemy obrony powietrznej „zmieniły sytuację na polu bitwy”.
Dlatego Rosja nie była w stanie przejąć kontroli nad przestrzenią powietrzną Ukrainy. To była znacząca wada sił rosyjskich podczas całej operacji: spodziewali się, że będą w stanie przejąć kontrolę nad przestrzenią powietrzną, ale tak się nie stało – powiedział.
Irańskie drony w rosyjskiej armii
W połowie sierpnia okazało się, że Rosja zakupiła od strony irańskiej tysiąc dronów kamikadze. Według ukraińskiego wywiadu liczba ta wynosiła łącznie 2400 dronów.
Oficjalnie Iran nadal odmawia dostaw dronów Federacji Rosyjskiej. Ukraina zwróciła się do Izraela o udostępnienie informacji wywiadowczych na temat wszelkiego wsparcia, jakiego Iran udziela rosyjskiej armii w czasie wojny.
„Zdjęli” drona z karabinów
Podczas porannego ataku „męczenników” na Kijów 17 października, policjanci patrolowi, żołnierz, agent i komandos zestrzelili drona zbliżającego się do celu z karabinów i pistoletów. Pavlo Kashchuk, instruktor szkolenia snajperów udzielił instrukcji, jak walczyć z „męczennikami”.
Reuters poinformował dziś, powołując się na dwóch wysokich rangą urzędników i dwóch irańskich dyplomatów, że Iran zgodził się dostarczyć Rosji pociski ziemia-ziemia i dodatkowe drony.

Źródło: unian.ua
lena