Jest wniosek o ściganie sędziego Tomasza Sz. czerwoną notą Interpolu!

Marcin Koziestański
Opracowanie:
Były sędzia wpisany na listę ściganych czerwoną notą przez Interpol
Były sędzia wpisany na listę ściganych czerwoną notą przez Interpol fot. Interpol
Do Komendy Głównej Policji wpłynął wniosek prokuratury o wpisanie podejrzanego o szpiegostwo byłego sędziego Tomasza Sz. na listę ściganych czerwoną notą przez Interpol - poinformowała we wtorek rzeczniczka prasowa KGP mł. insp. Katarzyna Nowak.

Rzeczniczka Komendy Głównej powiedziała PAP, że w Biurze Międzynarodowej Współpracy Policji wniosek przejdzie techniczną weryfikację. M.in. chodzi o sprawdzenie, czy zawiera wszystkie konieczne elementy - takie jak informacja o postawionych zarzutach i zastosowanych środkach zapobiegawczych, jakim jest tymczasowe aresztowanie, oraz uzasadnienie i zdjęcie. Następnie polscy policjanci wprowadzą wniosek do bazy Interpolu.

"Centrala Interpolu ma do 30 dni na weryfikację takiego wniosku, wtedy czerwona nota będzie obowiązywała" - powiedziała Nowak, zastrzegając, że procedury Interpolu zwykle trwają do pięciu dni.

O tym, że były sędzia Tomasz Sz. ma być ścigany czerwoną notą Interpolu, napisało we wtorek radio RMF FM. Czerwona nota Interpolu oznacza najwyższy stopień międzynarodowych poszukiwań w celu aresztowania i ekstradycji.

Jest już także list gończy

W czwartek, 16 maja, list gończy za podejrzanym o szpiegostwo byłym sędzią wystawiła Prokuratura Krajowa. Tego samego dnia list opublikowała mazowiecka policja.

Dzień wcześniej warszawski sąd rejonowy uwzględnił wniosek prokuratury i wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu Tomasz Sz. na trzy miesiące "z uwagi na fakt ukrywania się podejrzanego, obawę matactwa procesowego oraz zarzucenie podejrzanemu popełnienia zbrodni szpiegostwa".

PK wcześniej informowała o pracach nad przygotowaniem wniosku o europejski nakaz aresztowania. Polskie władze nie mają na Białorusi możliwości wykonywania własnych działań, mogą się natomiast posiłkować instrumentami takimi jak poszukiwania międzynarodowe, których skuteczność - zaznaczyła prokuratura - zależy "od pewnych uregulowań i dobrej woli po stronie białoruskiej". Niewykluczone jest wystąpienie o ekstradycję.

Wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do zatrzymania poszukiwanego, są proszone o kontakt z Wydziałem Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu - tel. 47 701 46 50, z dyżurnym KWP pod numerem 47 701 46 44 lub też najbliższą jednostką policji tel. alarmowy 112.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

U
USS wojtuś
22 maja, 6:41, marek:

To teraz nic mu nie zostało tylko się ukrywać.

Ciekawe czy już wyznaczono nagrodę za wskazanie gdzie sie ukrywa? Jeżeli tak, to chętnie powiem i wezmę nagrodę.

Tak jak ten co we Wrocławiu wskazał tego rozrabiakę? On chyba ani złotówki nie zobaczył xD

m
marek
To teraz nic mu nie zostało tylko się ukrywać.

Ciekawe czy już wyznaczono nagrodę za wskazanie gdzie sie ukrywa? Jeżeli tak, to chętnie powiem i wezmę nagrodę.
P
Pol
21 maja, 21:36, USS wojtuś:

Taka afera bo widział ile kasy przepłynęło od 89 do reżimu? Mnie tam nikt nie słucha. Jego może posłuchają. Taka różnica.

Raczej uśpią, nam słuszać nie skazali......................

U
USS wojtuś
Prezydencik korzysta z firefox albo opery. Bo na edge X nie działa.
g
gosc
Czy putin ma podobną notę ?
U
USS wojtuś
Taka afera bo widział ile kasy przepłynęło od 89 do reżimu? Mnie tam nikt nie słucha. Jego może posłuchają. Taka różnica.
U
USS wojtuś
Nie ma gorszej furii niż wzgardzona miłość?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl