ZOBACZ: 46 KOBIET NA PRZYSIĘDZE WOJSKOWEJ W POZNANIU
W ostatnich latach na ćwiczenia powoływano wyłącznie ochotników. Teraz do wojska mogą zostać wezwani wszyscy, którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową oraz żołnierze zawodowi. Dotyczy to także rezerwistów, którzy nie mają przydziałów mobilizacyjnych.
MON nie przewiduje wezwania w tym roku więcej niż 3,6 tys. osób.
Szkolenia dla rezerwistów mogą trwać nawet trzy miesiące, ale wojsko nie zamierza na razie organizować ćwiczeń dłuższych niż 10-dniowe. Wiąże się to z kosztami.
Wojsko jest bowiem zobowiązane do wypłacania wzywanym na szkolenia wynagrodzenia. Jest ono uzależnione od stopnia wezwanej osoby i czasu trwania szkolenia.Ponadto wojsko jest zobowiązane zrekompensować rezerwiście utracone zarobki, w razie gdyby pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia za czas pobytu pracownika na ćwiczeniach.
Wezwany do wojska jest obowiązkowe, jego zlekceważenie grozi karą grzywny. Pracodawcy są zobowiązani zwalniać pracowników na czas ćwiczeń.
Nie wiadomo ilu mieszkańców Wielkopolski zostanie objętych przeszkoleniami dla rezerwistów.
- Obecnie nie mamy jeszcze żadnych zgłoszeń jednostek z naszego terenu, które chciałyby wezwać rezerwistów na szkolenia. Możliwe jednak, że takie zgłoszenia jeszcze otrzymamy - poinformował nas mjr Sławomir Roman, kierujący Wydziałem Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu.
NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL