Jacek Kmiecik
Podium sprintu 9. etapu Pucharu Świata w biathlonie w Holmenkollen: od lewej drugi w wyścigu Martin Ponsiluoma, zwycięzca Johannes Thingnes Boe i trzeci Benedikt Doll EPA/PAP
Pięciokrotny mistrz olimpijski w biathlonie Johannes Thingnes Boe ustanowił rekord największej liczby zwycięstw w sezonie. Norweg wygrał dzisiaj sprint na Pucharze Świata w Holmenkollen i było to jego 17. zwycięstwo w cyklu.

29-letni Boe pobił swój własny rekord, ustanowiony w sezonie 2018/19: wygrał wówczas 16 wyścigów.

Boe śrubuje kolejne rekordy w biathlonie

Ośmiokrotny medalista olimpijski, wielokrotny medalista mistrzostw świata i trzykrotny zdobywca Pucharu Świata triumfując w czwartkowym sprincie w Holmenkollen odniósł 72. zwycięstwo w Pucharze Świata i po raz 111. stanął na podium (72-21-18).

JTB wyprzedził w dzisiejszym wyścigu Szweda Martina Ponsiluomę (12. raz na podium Pucharu Świata, w tym 2-6-4). Trzecie miejsce zajął Niemiec Benedikt Doll (17. raz podium, w tym 4-4-9).

Startowło 109 biathlonistów, z których dwóch zdyskwalifikowano. Trzech Polaków (Andrzej Nędza-Kubiniec, Tomasz Jakiela i Wojciech Skorusa) zajęło bardzo odległe miejsca, pod koniec stawki, z ogromną stratą do czołówki.

Norwegia z Pucharem Narodów w biathlonie

Dzięki zwycięstwu Boe reprezentacja Norwegii zapewniła już sobie Puchar Narodów w biathlonie mężczyzn w sezonie 2022/23. Norwegowie z 8993 punktami na dwa wyścigi przed końcem sezonu wyprzedzają Francuzów (7977 pkt) i Niemców (7813).

W sobotę i niedzielę, 18-19 marca w Holmenkollen rozegrane zostaną dwa ostatnie wyścigi sezonu – zawodnicy pobiegną pościg i ze startu wspólnego.