Spis treści
Biuro ONZ ds. praw człowieka podało, że w 2024 r. w Iranie stracono 901 osób, w tym 40 w ciągu jednego tygodnia w grudniu. Ubiegły rok był rekordowy w stosowaniu kary śmierci, wykonano najwięcej egzekucji od 2015 roku, kiedy stracono 972 osoby.
ONZ przeciwne karze śmierci
„To niepokojące, że po raz kolejny obserwujemy wzrost liczby osób poddawanych karze śmierci w Iranie” — powiedział Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Türk. "Sprzeciwiamy się karze śmierci”, dodał Turk. „Jest ona niezgodna z podstawowym prawem do życia i stwarza niedopuszczalne ryzyko egzekucji niewinnych ludzi”.
Turk wezwał Iran do natychmiastowego wprowadzenia moratorium na stosowanie najsurowszej kary.
Karani śmiercią na udział w protestach
Większość z 901 egzekucji w zeszłym roku dotyczyła przestępstw związanych z narkotykami, ale dysydenci i osoby związane z protestami w 2022 roku również byli karani śmiercią.
W 2022 roku śmierć Iranki Mahsy Amini wywołała ogólnokrajowe protesty przeciwko obowiązkowi noszenia chusty na głowie i rządzącej teokracji. W marcu 2023 roku Iran ogłosił, że najwyższy przywódca kraju ułaskawił ponad 22 000 osób aresztowanych podczas demonstracji.
W roku 2024 stracono 31 kobiet, co stanowi najwyższą liczbę od co najmniej 15 lat. 170 krajów albo zniosło karę śmierci, albo nałożyło moratorium na jej stosowanie.