Eksperci z wielu ośrodków, m.in. Uniwersytetu Cambridge, twierdzili, że kraj zmierzał w stronę katastrofy ze względu na brak przygotowania oraz zły stan budynków, który jest normą w większej części Nepalu.
Koszmar w Katmandu. Dlaczego Nepal nie był przygotowany na trzęsienie ziemi?
Źródło: CNN Newsource/x-news
- Konsekwencje tego zdarzenia są w dużej mierze winą człowieka. To budynki, a nie wstrząsy, spowodowały śmierć ludzi. Prawdziwym problemem Azji jest to, że ludzie gromadzą się na niebezpiecznych terenach - stwierdził profesor Jackson, naukowiec odpowiedzialny za projekt "Earthquakes Without Frontiers", którego uczestnicy spotkali się w Nepalu w zeszłym tygodniu.
- To było czekanie na to, aż wydarzy się koszmar. A pod względem geologicznym oraz fizycznym stało się dokładnie to, co przewidywaliśmy - stwierdził profesor James Jackson, szef Wydziału Nauk o Ziemi w Cambridge.
Trzęsienie ziemi powstało najprawdopodobniej na skutek zderzenia dwóch płyt tektonicznych. Indyjska płyta porusza się w kierunku północnym z prędkością dwóch cali rocznie, wchodząc pod eurazjatycką płytę tworzącą Himalaje. Kiedy skała nagle blokuje się na linii uskoku, uwalnia się energia w postaci fal sejsmicznych powodujących, że ziemia się trzęsie, co miało miejsce np. w 2005 r. w Kaszmirze.
Jeden z wniosków raportu "Earthquakes Without Frontiers" brzmi: "Nepal wiedział, że istnieje problem, był on jednak na tyle duży, że nie wiedziano, jak i gdzie zacząć go rozwiązywać".
Autorzy dodają: "Oczywiste było również, że kolejne duże trzęsienie ziemi, które będzie miało miejsce w pobliżu doliny, spowoduje o wiele większe straty w ludziach, uszkodzenia konstrukcji budynków oraz trudności gospodarcze istotniejsze niż te powstałe wskutek poprzednich trzęsień ziemi".
Katmandu po trzęsieniu ziemi. Przelot drona nad miastem]
Trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera uderzyło w północno-zachodnią część Katmandu w sobotę rano. To trzecie poważne trzęsienie ziemi w tym regionie w ciągu ostatnich stu lat.
Ostatnie silne trzęsienie ziemi w tym rejonie miało miejsce w 1934 r. i osiągnęło siłę 8,2 w skali Richtera. Spowodowało zniszczenie jednej czwartej Katmandu i śmierć ponad 17 tys. osób.