Znamy cały skład komisji
W skład komisji weszli:
- Kamil Bortniczuk (PiS),
- Marek Jan Chmielewski (KO),
- Janusz Cieszyński (PiS),
- Żaneta Cwalina-Śliwowska(Polska2050-TD),
- Zofia Czernow (KO),
- Katarzyna Czochara (PiS),
- Władysław Dajczak (PiS),
- Małgorzata Golińska (PiS),
- Marek Gróbarczyk (PiS),
- Łukasz Horbatowski (KO),
- Paweł Hreniak (PiS),
- Michał Jaros (KO),
- Tomasz Kostuś (KO),
- Janusz Kowalski (PiS),
- Iwona Małgorzata Krawczyk (KO),
- Paweł Kukiz (Kukiz15),
- Piotr Lachowicz (KO),
- Gabriela Lenartowicz (KO),
- Grzegorz Macko (PiS),
- Marcin Ociepa (PiS),
- Michał Pyrzyk (PSL-TD),
- Olga Semeniuk-Patkowska (PiS),
- Arkadiusz Sikora (Lewica),
- Waldemar Sługocki (KO),
- Henryk Smolarz (PSL-TD),
- Marek Sowa (KO),
- Marta Stożek (Lewica),
- Mirosław Suchoń (Polska2050-TD),
- Krzysztof Tuduj (Konfederacja),
- Ireneusz Zyska (PiS).
Do zakresu działania Komisji należą sprawy działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024, a w szczególności rozpatrywanie projektów ustaw w tym zakresie.
Do nowo powołanej komisji zostanie skierowany rządowy projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, a także przygotowany przez PiS projekt o szczególnych rozwiązaniach związanych ze wsparciem finansowym dla poszkodowanych przez powódź. W czwartek Sejm przeprowadził ich pierwsze czytanie.

Jakie rozwiązania zostaną wprowadzone?
Rządowy projekt zakłada m.in. wsparcie dla kredytobiorców. Poszkodowani w powodzi, którzy posiadają kredyt mieszkaniowy i utracili – choćby czasowo – możliwość korzystania z domu lub mieszkania, będą mogli skorzystać z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Poprzez fundusz państwo spłaci raty kredytu za okres 12 miesięcy.
Kolejnym proponowanym rozwiązaniem jest pakiet wsparcia związanego z mieszkalnictwem. Jak poinformowano, z Funduszu Dopłat zostanie udzielone bezzwrotne finansowe wsparcie dla osób, które ucierpiały na skutek powodzi. Drugie czytanie projektu specustawy zaplanowano w dodatkowym dniu posiedzenia Sejmu, czyli we wtorek, 1 października.
Projekt przewiduje też zasiłek losowy (1000 zł), który będzie przeznaczony na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci, które realizują obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów i poniosły szkodę w wyniku powodzi oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nie mogą pracować ze względu na zamknięcie np. żłobka lub nieobecność niani i muszą opiekować się dzieckiem.
W czwartek rząd złożył autopoprawkę do projektu. Zgodnie z nią, pracownik poszkodowany w wyniku powodzi otrzyma prawo do dodatkowego płatnego urlopu w wymiarze do 20 dni na usuwanie skutków powodzi. Pracodawca będzie mógł uzyskać zwrot kosztów wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne za czas tego urlopu ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Co proponuje opozycja?
Z kolei projekt, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, przewiduje m.in. pomoc doraźną dla powodzian przyznawaną przez kierownika ośrodka pomocy społecznej. Wysokość zasiłku ma być uzależniona od możliwości funkcjonowania w swoim domu lub mieszkaniu, nie mogłaby jednak przekroczyć trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu tego roku.
Ponadto PiS proponuje w projekcie pomoc na remont lub odbudowę domów w wysokości, która miałaby pokryć do 100 proc. strat wyrządzonych przez powódź. Szacowania wysokości szkód w budynku lub mieszkaniu mieliby dokonywać rzeczoznawcy, albo komisja do spraw szacowania strat powołana przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w której bierze udział pracownik nadzoru budowlanego.
Projekt PiS zakłada też wprowadzenie do 20 dni płatnego z budżetu państwa urlopu dla poszkodowanych w wyniku powodzi pracowników.
Źródło: