Spis treści
Jaka frekwencja, aby referendum było wiążące?
O ile przy okazji wyborów informacja o frekwencji ma charakter informacyjny, to w przypadku referendum ogólnokrajowego jest ona kluczowa. Jak bowiem stanowi artykuł 125. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wynik referendum jest wiążący jeżeli wzięło w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Oznacza to, że frekwencja w referendum musi wynieść co najmniej 50 proc.
Liczbę osób, które wzięły udział w referendum ustala komisja obwodowa na podstawie liczby kart ważnych, wyjętych z urny. Za karty nieważne uznaje się te bez pieczęci obwodowej komisji wyborczej bądź inne niż te, które zostały ustalone przez Państwową Komisję wyborczą.
Nieważna karta a nieważny głos
Należy zauważyć, że nieważna karta do głosowania nie jest tożsama z nieważnym głosem. Ten drugi wlicza się bowiem do frekwencji referendalnej.
O głosie nieważnym mówimy wówczas, kiedy przy pytaniu referendalnym znak "x" postawimy w obu kratkach zamiast jednej, bądź nie postawimy go w żadnej z kratek. W takim przypadku choć nas głos będzie nieważny, to karta wrzucona do urny będzie ważna i jako taka zostanie wliczona do frekwencji referendalne.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Referendum ważne a referendum wiążące
Często czytając o referendum możemy spotkać się z pojęciem jego ważności. Wbrew pozorom, uznanie referendum za ważne nie oznacza, że jest ono wiążące. Różnica jest tu zasadnicza. Ważność referendum oznacza bowiem, że zostało ono przeprowadzone zgodnie z prawem. Nie ma to zatem związku z tym, jaka liczba obywateli wzięła w nim udział.
O ważności bądź nieważności referendum pod względem proceduralnym orzeka odpowiednią uchwałą Sąd Najwyższy. Musi ją podjąć nie później niż w 60. dniu od dnia ogłoszenia wyniku referendum. Jeśli referendum jest ważne, a niewiążące, ma ono dla organów państwowych charakter opiniotwórczy. Oznacza to, że mogą wziąć jego wynik pod uwagę, jednak nie muszą.